Beethoven, Ludwig van Zeneszerz
Bonnban szletett 1770. december 17-n. Korn megnyilvnul zenei tehetsgt apja — aki kzepes kpessg udvari muzsikus volt — lelkiismeretlen s kapzsi mdon igyekezett kamatoztatni; a csaldnak valban mr gyermekkorban Beethoven volt eltartja, mieltt mg igazi mester tantotta volna. A nyolcvanas vek elejn Christian Gottlob Neefe, a Bonnban megtelepedett jeles muzsikus s kivl pedaggus figyel fel az alig tzesztends gyermekre, tle kapja Beethoven az els rtkes zenei impulzusokat (tbbek kztt Neefe adja kezbe Bach Wohltemperiertes Klavier-jt). 1787-ben jr a fiatal zeneszerz els zben Bcsben: ekkor mr hrom, nyomtatsban megjelent zongoraszontt mondhat a magnak. Csaldi krlmnyei (tbbek kztt anyja betegsge, majd halla) azonban megakadlyozzk, hogy Bcsben tanuljon tovbb: erre csak 1792-ben kerl sor. Ekkor mr Haydn is ismeri nhny kompozcijt. Rvid ideig tantja Beethovent, kapcsolatuk azonban nem marad tarts, ahogy Schenk illetve Albrechtsberger zeneleckit is hamarosan abbahagyja: ezzel szemben Salierinl nyolc esztendeig tanul. 1795 mrciusban lp fel els zben a bcsi nyilvnossg eltt B-dr zongoraversenynek eladsval. Ezt a fellpst azutn tbb is kveti, hamarosan kiadja s prtfogja is akad. Beethoven azonban kezdettl fogva tbbet kvn a trsadalomtl — s tbbet gr mveiben — semhogy bern a divatos zongoravirtuz, az elkel krk kegyeltje szerepvel. Nem titkolja, hogy zenje az egsz emberisghez szl, s az arisztokrcia tmogatst a mvszetnek kijr tiszteletdjnak tekinti. Valban az els zeneszerz, aki kivvta magnak, hogy mveit megbecslje — s eltartsa — a kivltsgosok rendje.
A szzadfordul vben azonban vgzetes betegsg jelentkezik: hallsi zavarokban megnyilvnul flbntalom, amely hamarosan teljes sketsghez vezet. A jkedvtl kicsattan fiatalkori mvek rnykban olyan gyszhang dokumentum lappang, mint a wertheri vilgfjdalmat — s ugyanakkor indokolt, szinte ktsgbeesst — tkrz Heiligenstadti vgrendelet. Az 1800-as vek elejn mr alkot gniusza magaslatra rkezett zeneklt magnlete rendezetlen s tragikus: szntelen laksvltoztatsok, gyors iramban cserld hzvezetnk s gyenge jellem unokaccse okozta gondok dljk fel napjait olyan idkben, amikor a trtnelmi esemnyek amgy is megrendtik nyugalmt. Csaldnia kell Napleonban, az Els Konzulban — aki vgl is csszrr koronztatja magt — s egyetlen operjnak bemutatja idejn a francia hadsereg els zben tartja megszllva Bcset. Egszsge egyre romlik, zongoramvszi plyjt fel kell adnia, br nhny kamarazenei fellpssel, valamint mvei veznyletvel egy ideig mg megprblkozik. A hszas vek elejn mr csak trsalgsi fzetei segtsgvel rintkezik krnyezetvel, egyms utn lpnek fel szervezetben a klnfle termszet betegsgek, heveny s idlt krok. 1827. mrcius 26-n Bcsben, tvenht ves korban halt meg a zene trtnetnek egyik legnagyobb lngelmje. lete utols esztendejbl a kvetkez mvek maradtak renk: egy vonsts megkezdett vzlatnak zongorakivonata (a mester halla utn jelent meg „Beethoven utols zenei gondolata” cmmel); a X. szimfnia nhny vzlata; kt knon („Es muss sein” s „Wir irren allesamt, nur jeder irret anders”), kt vonsngyes (op. 131 s 135) s az elz vben befejezett B-dr vonsngyes (op. 130) finlja.
Beethoven idben kzel ll ugyan a „bcsi klasszikus trisz” msik kt tagjhoz — st, noha szorosabb kapcsolatot egyikkkel sem tartott, Mozartot is, Haydnt is szemlyesen ismerte —, alkotsa mgis a zene trtnetnek j korszakt jelenti. Ez rszben a megvltozott trtnelmi helyzet, rszben a maga j helyzetnek kvetkezmnye, amelyet kora trsadalmban mint „szabad mvsz” kivvott. De mindez mgiscsak kls kerete annak az egynisgnek, amely mvszknt s emberknt egyformn nagy volt. Ez a nagysg nemcsak a vilgban val rvnyeslshez segtette Beethovent, de erejnek forrsa volt egyni szenvedseinek elviselshez is. Minden megprbltatson fellemelked optimizmusa nemcsak arra tette kpess, hogy gyzelmesen vvja meg lethallharct a sorssal, hanem arra is, hogy higgyen az emberekben, bzzk az emberisg jvjben.
Alkotmvszete — zsenijnek korai jelentkezse ellenre is — viszonylag lassan fejldik ki: csaknem huszont esztends, mikor els olyan mveit kiadja, amelyeket mr opusz-szmmal jell (az opus 1-ben hrom zongoratrit tesz kzz). Ezeknek, br a kor zenei kznyelvt beszlik, egynibb, az eldknl intenzvebb, direktebb a kifejezse. Beethoven az rkltt zenei formkat is a maga sajtos mondanivalja szmra alaktja t: a varicit olymdon teremti jj, hogy a formai vltozatok sorozatbl megalkotja a karaktervarici j mfajt. A szontaforma expozci-kidolgozs-visszatrs alapon nyugv hrmas szerkezett az igen jelents kdval ngytagv bvti, ugyanakkor jelents mrtkben megnveli a kidolgozs formaalkot szerept. De a ciklikus forma egyes ttelei kztt is eddig nem tapasztalt szoros kapcsolatot teremt mondanivaljnak srget vgya, a kzls bels knyszere. Beethoven alkoti korszakainak els fejezete magban foglalja az els kt szimfnit, hrom zongoraversenyt, az op. 18-as vonsngyes-sorozatot, s az op. 31-es hrom mig bezrlag a zongoraszontk msfl tucatnyi, korai termst. „A nagy teremt korszak” (Romain Rolland kifejezse) az Eroicval kezddik, azzal a szimfnival, amelynek els ttelben minden idk egyik legnagyobb remekmvt alkotta meg a zeneklt, s amelynek tkletessgt a maga ksbbi szimfniiban sem mlta fell. Ebbe a „kzps” peridusba tartozik egyetlen operja, a Fidelio (amely a francia „szabadt operk” hagyomnyait folytatja), hat szimfnia (III-VIII.), az op. 59-es vonsngyesek, a kt utols zongoraverseny, a hegedverseny, a Waldstein-szonta s az Appassionata. Az letm cscsra rkezett mester nem alkot knnyen: vzlatfzetei knld, tpreng mdostsokrl tanskodnak, a zene ugyan a bsg zavarbaejt radatval lepi el a komponistt, a teremt akarat azonban addig fradozik, mg a knlkoz zenei anyagot a kvnt kifejezs adekvt eszkzv nem teszi. Elfordul, hogy veken, vtizedeken, egy leten t hordja magban a gondolatot, mg megleli annak vgleges zenei megoldst. Az utols mvszi korszakban Beethoven mr nem kzd az anyaggal: dallam s ritmus, harmnia s forma engedkenyen simul roppant akarathoz, s a mester, aki a klvilggal minden kapcsolatt elvesztette mr, habozs nlkl ldozza fel a dallam „szpsgt”, a ritmus szimmetrijt, nem riad vissza a „disszonns” hangzatoktl, s szuvern mdon veti el a hagyomnyos formkat, mikor vgs kzlendit az emberisg szmra elmondja. A Missa Solemnis ppgy nem illik tbb a liturgikus keretek kz, mint amennyire a IX. szimfnia tlntte a „bcsi klasszikus stlus” normit; a Hammerklavier-szonta ppoly kevss anyagszer mr a zongora viszonylatban, mint a Nagy Fga a vonsngyesben. Ez a zenei nyelv mr teljessggel a zseni sajt idimja, a messze jvben gr j tvlatokat. |