I. (Szent) Istvn kirly (kb. 975., Esztergom – 1038. augusztus 15., Szkesfehrvr) az els keresztny magyar kirly, a keresztny magyar llam megalaptja s a magyar keresztny egyhz megszervezje.
Apja, Gza fejedelem, anyja pedig az erdlyi Gyula vezr Sarolta (Sarolt) nev keresztny lenya volt. Istvn 970 krl szletett. Szletsekor ugyan a pogny Vajk nevet kapta, 972-es megkeresztelsekor azonban az els keresztny vrtan, Istvn nevt adtk neki.
Istvn 996-ban felesgl vette Henrik bajor herceg lenyt, Gizellt, akivel sok hittrt s lovag jtt Bajororszgbl.
997-ben, Gza fejedelem halla utn Istvnt vlasztottk meg fejedelemnek. Uralkodsa elejn rokona, Koppny vezr, fegyveresen kelt fel ellene, hogy t meglje, a trnt elfoglalja, s zvegy desanyjt, Saroltot felesgl vegye. A fiatal Istvn gyzelmet aratott a Veszprm melletti csatban s a harcban Vencellin, a sereg nmet szrmazs vezre meglte Koppnyt. Istvn s Koppny harcban nemcsak az forgott kockn, hogy ki lesz a magyar np uralkodja, hanem nagy valsznsggel az is, hogy a magyar llamisg fennmarad-e egyltaln. Koppny testt ngy rszre tptk, s testrszeit hnapokig kifggesztve tartottk az orszg ngy vgvrnak kapuja felett, jelezve, hogy mi vr a kirlynak be nem hdolkra. Uralkodsa veiben tbb, kzpontostott llama elleni lzadst is levert (pldul az erdlyi gyult, aki anyja, Sarolt testvre volt). Az si magyar valls, a pognysg hveinek jelents rszt legyilkoltk vagy lakhelyrl elldztk. (De mg vszzadok mlva IV. Bla uralkodsa alatt is ltek pogny magyarok az orszgban.) Ksbb vszzadokon t Magyarorszg vdte Eurpt a pognyok invzijtl, az egykor pogny magyarsg teht a keresztny Eurpa vdbstyjv vlt.
Istvnt az ezredforduln, kb. 1000. karcsonyn koronztk kirlly Esztergomban a felteheten II. Szilveszter ppa ltal kldtt koronval (nem azonos a ksbbi magyar koronval), ami azt jelentette, hogy a ppa t fggetlen keresztny kirlynak ismerte el. Ezzel megalakult a fggetlen Magyar Kirlysg.
Istvn a Krpt-medence magyar trzseit vagy fegyverrel, vagy bks ton hajtotta uralma al, a lzadsokat pedig leverte. Uralkodsa alatt a magyar trzsek szvetsgbl ltrehozta az egsz Krpt-medencre kiterjed keresztny magyar llamot. Ennek terletn flszz kirlyi vrmegyt s 10 pspksget szervezett, falvaiban templomokat pttetett. A 10 egyhzmegye a kvetkez: az esztergomi, a veszprmi, a kalocsai, az egri, a gyri, a pcsi, a vci, a csandi, a bihari s az erdlyi.
Istvn tbbek kztt folytatta s befejezte a pannonhalmi bencs aptsg ptst, megalaptotta a veszprmvlgyi apcakolostort, a bakonybli aptsgot s a pcsvradi monostort, felptette az esztergomi s a szkesfehrvri szkesegyhzat s az budai Szent Pter s Pl-templomot. Az aptsgok, kolostorok keretn bell iskolk mkdtek, s azok vltak a mvelds szellemi kzpontjaiv. A szerzetesek ezekben az iskolkban az eurpai keresztny kultrt tantottk, dikjaikbl pedig nemcsak a hittrtk, hanem a mvelt, rstud rteg, a kirly s a vrmegyk f emberei is innen kerltek ki.
Mg az llamalaptsig klfldi pnzeket, de leginkbb llatpnzt (tint) hasznltak, ekkortl mr magyar pnzeket is vertek, a f forgalmi pnz az ezstdnr lett.
A Kpes Krnika egyik illusztrcija: Istvn kirly elfogatja Gyula erdlyi vezrt 1002-ben.
talaktotta a magyar birtokrendszert, amely addig vrsgi ktelkeken nyugv fldkzssgknt mkdtt. A fldek nagy rsze kirlyi birtok lett, amelyekbl adomnyokat s ezen fell tisztsgeket (ispnsgok)juttatott hveinek. Ezzel maghoz tudta kapcsolni ket, mert a tisztsgeket pp ilyen knnyen el is lehetett veszteni, gy kialakult egy modernebb, terleti alapon megszervezett rendszer.
A Krpt-medencn thalad s a Szentfldre tart zarndokokat Istvn fogadta a kirlyi udvarban, bsgesen elltta ket s biztostotta szmukra az orszgon val biztonsgos thaladst. A Szentfldre ill. Rmba igyekv magyar zarndokok szmra pedig vendghzakat pttetett Konstantinpolyban, Jeruzslemben, Ravennban, Rmban.
Istvn a pogny szoksokat j trvnyekkel szortotta ki s megerstette a keresztnysget. Bkezen adakozott az egyhzaknak, gyakran ltogatta ket, s szemlyesen felgyelte javtgatsukat, tatarozsukat. Klti Mrk Kpes Krnikja (a magyar trtnelem egyik fontos dokumentuma, amely 1358–1370 kztt rdott) szerint ezst dnrokkal teli ersznyt hordott az vn, s mikor szegnyt ltott, sajt maga gondoskodott rla.
Gellrt velencei szerzetes, a ksbbi pspk, a pcsvradi monostorban tartotta els igehirdetst. Ezt kveten mutattk be Istvn kirlynak, aki itt marasztalta, s t vlasztotta fia neveljl is. Gellrt honostotta meg a Mria-kultuszt s az egyhzi reformmozgalom hveknt Deliberatio cm mvben eltlte az erszakos birtokszerzst s az gyassgot pp gy, mint a papi hzassgot.
Istvnnak tulajdontjk, de valsznleg valamelyik pspk rta, a mlyen szeretett fihoz, Imrhez rdott latin nyelv Admonitionest (Intelmeket). Ez a m az akkori Magyarorszg legjelentsebb irodalmi alkotsa.
Ebben a katolikus hit megrzsre (I.), az egyhzi rend becsben tartsra (II.), a fpapoknak (III.), a fembereknek s vitzeknek tiszteletre (IV.), az igaz tlet s trelem gyakorlsra (V.), az orszgba bekltzk befogadsra s vdelmre (VI.), az idsekbl ll tancs intelmeinek megfogadsra (VII.), az eldk szoksainak (VIII.) s az imdsgnak (IX.) megtartsra, valamint a kegyessg, irgalmassg s egyb ernyek gyakorlsra (X.) oktatja fit [1].
Imre 1031-ben vratlanul meghalt. Istvnt a gysz megviselte, majd slyosan meg is betegedett. gy utols veire egyensgi rks nlkl maradt. Utdaknt vgl unokaccst, Orseolo Ptert nevezte meg.
Istvn kirly 1038. augusztus 15-n halt meg Szkesfehrvrott, ott is temettk el. 1083. augusztus 19-n szentt avattk, majd augusztus 20-n emeltk oltrra Budn szent ereklyit; ezzel lett az els magyar szent s egyben szent kirly.
Hivatkozsok
- ↑ Hress vlt - tbbek kztt vitatott rtelmezse miatt - a kvetkez idzet (VI. fej.): „A vendgek s a jvevnyek akkora hasznot hoznak, hajtanak, hogy mltn llhatnak a kirlyi mltsg hatodik helyn. Hisz kezdetben gy nvekedett a rmai birodalom, gy magasztaltattak fel s lettek dicssgess a rmai kirlyok, hogy sok nemes s blcs radt hozzjuk klnb-klnb tjakrl. [...] Mert az egy nyelv s egy szoks kirlysg gyenge s esend. Ennlfogva megparancsolom neked fiam, hogy a jvevnyeket jakaratan gymoltsd s becsben tartsad, hogy nlad szvesebben tartzkodjanak, mintsem msutt lakjanak.”
|