Durk Zsolt Zeneszerz
Durk Zsolt 1934. prilis 10-n szletett Szegeden. 1955-tl 1961-ig a budapesti Zeneakadmia nvendke. 1971-tl 1977-ig ugyanott a 20. szzadi zeneszerzs tanra. E kt rvid idszakon tl a Zeneakadmia plethez fzi a komponistt j nhny sorsfordulja. Mert itt hangzott fel elszr tbb, az letmvet meghatroz kompozcija: a budapesti nemzetkzi versenygyztes II. vonsngyes (1971), a fvros centenriumra rendelt Halotti beszd (1975), a Zongoraverseny (1981), a Hegedverseny (1983) s itt kerlt sor a zsfolsig telt Nagyteremben els nagyszabs szerzi estjre (1974), valamint a hatvanadik szletsnapjt nneplre, az utolsra (1994).
Durk Zsolt a zeneakadmin Farkas Ferenc osztlyban vgzett. Tanulmnyait a rmai Santa Cecilia Akadmin folytatta Goffredo Petrassi mesteriskoljban. Ktves itliai tartzkodsa alapjaiban jellte ki plyjnak fbb irnyvonalait. Hazatrve megteremtette szemlyes, teljes letmvre vonatkoztatva is egysges zenei nyelvt, amely egyszerre eurpai s magyar, amely egyszerre tall kapcsolatot a tradcival s a kor j trekvseivel. A hatvanas vtized Magyar rapszdija, az Altamira, a Fioriture partitrja ppgy hivatkozik a korabeli avantgrd trekvsekre, mint a magyar nyelv hangslyviszonyaira, a magyar npzene siratdallamainak szabad artikulcijra, dsztmnyeire vagy a gregorin s a kzpkori kdexek zenei anyagra. Nemcsak jellegzetes tteltpusok szletnek most meg (a psicogramma, az organismo, a double), nemcsak a zenei szvet akkoriban forradalmi hangszerkezelse, kttt s ktetlen eladsmdjnak vltakozsa tnik fel, de mris kibontakozik a mikroelemekbl szervezett, kiboml organikus nagyforma sajtos szerkesztelve is. Dallam s harmnia mind szervesebb sszefggse, a hangkzmodelleken alapul struktra kiplse pedig mr a szerz jabb stluskorszaknak nyitnya.
Az jabb s jabb kompozcik sorra elismerst aratnak mind a nemzetkzi versenyeken (Rma, Montreal, Budapest, Prizs), mind a koncerttermekben: Londontl Varsig, a hazai fesztivloktl Ausztrliig. Mr a hatvanas vek msodik felben Durk Zsolt a klfldn legtbbet jtszott kortrs magyar szerz.
A voklis mvek a hetvenes vtizedben kerlnek az letm fkuszba. A korbbi darabok szvegtelen nekszlamai utn a szveghez forduls: alapvet tartalmi vltozs. Durk Zsolt kt kanttja, kt oratriuma, illetve hrom felvonsos Mzes-operja a magyar irodalom sorait – Ady, az si Halotti beszd, Madch s Szchenyi gondolatait – foglalja keretbe. S a drmai zene nyelvn fogalmazza jra a korbbi hangszeres stlus jegyeit: az eddigi, tbbnyire varicis, kontrapunktikus formk a kis egysgek fell haladtak a nagy fel – most a zenei anyag szles v, monumentlis architektrv szervezdik. Durk Zsolt 1971-ben Koussevitzy-, 1978-ban Kossuth-djat kapott. Ksbb ktszer is Bartk Bla-Psztory Ditta-djjal ismertk el mvszett. A nyolcvanas vektl a Magyar Rdi zenei lektora. 1987-tl a Magyar Zenemvszeti Trsasg lapt elnkeknt megteremtette a kortrs zene kimagasl rendezvnyt, a Mini-fesztivlt. A nyolcvanas-kilencvenes vek forduljn az talakul magyar zenei let meghatroz szemlyisge, a Magyar s a Szchenyi Mvszeti Akadmia rendes tagja, a Magyar Zenemvszek s Tncmvszek Vilgszvetsgnek elnke. S egy jabb szerep: ebben az idszakban gyakran lpett fel zongoramvei inspirlt eladjaknt.
Alkotmvszetben a kilencvenes vtized egyrszt sszefoglal jelleg, msrszt a megjuls lehetsgt is sejteti: fknt hangszerkezelsben, ritmusainak oldottsgban s harmniavilgban, amely tvilgtottabb, mint taln brmikor. Nhny nagyllegzet m kpviseli e korszakot: a kerek egsz eszmnyt sugall 60 zongoradarab ciklusa, A gmb trtnete, a dinamikusan fesztett formj, ngytteles, a remnytelen remnysg zenje: a Hrom angol dal s A Jelensek knyvnek margjra rt utols oratrium, amelyben az Apokalipszis drmjt a megzendl vgtelen, a sugrz vegtenger ltomsa oldja fel.
Durk Zsolt 1997. prilis 2-n hunyt el Budapesten. Utols oratriuma 1997 jniusban hangzott fel elszr, posztumusz, a Zeneakadmia Nagytermben |