Wagner, Richard Zeneszerz
Lipcsben szletett 1813. mjus 22-n. Els maradand zenei lmnyei Drezdhoz s Lipcshez fzdtek: Weber, illetve Beethoven mveit ismerte meg ezekben a vrosokban. Lipcsben egy ideig a Nicolai Schule nvendke volt, majd az egyetemre is beiratkozott. 1833-ban sznhzi karmester lett. Rvid id alatt j nhny nmet sznpadot megismert s tapasztalatait ksbbi alkoti plyjn rtkestette. Els operi (Rienzi, 1838—40; A bolyg hollandi, 1841.) e kalandos vndorlet tanulsgait egyestettk a francia nagyoperai stlussal, amelyet Prizsban sajttott el. Az itt tlttt idszak Meyerbeer s Berlioz hatsnak nyomait hagyta Wagner mvszetn: Meyerbeertl a nagyszabs sznpadi jeleneteket, Berlioztl a hangszerek kifejez, festi effektusait sajttotta el. A Tannhuser (1843—44) mr Wagner egyni tjt jelzi, amelynek a Grl-mondt feldolgoz Lohengrin (1846—48) a folytatsa. 1842-ben drezdai udvari karmester lett, az 1849-es forradalmi megmozdulsok alkalmval azonban kompromittlta magt a hatsgok eltt, s meneklnie kellett. Svjcban telepedett le. A tvenes vek elejn elmleti rsokkal foglalkozott, mikzben — szerelmi bonyodalmak s csaldi viszlyok kztt — a Nibelung-monda feldolgozsnak tervt megrlelte. Mathilde Wesendonkhoz fzd heves s boldogtalan szerelmt a Trisztn s Izolda cm operban tette halhatatlann (1857—59). Majd felesge halla utn jabb rzelmi konfliktusba bonyoldott azzal, hogy megszerette s utbb nl vette Cosimt, Liszt Ferenc lenyt, Blow felesgt. Ezttal ismt egy remekmben „vezette le” az rzelmek vihart, ez azonban mr nem a remnytelensg s hall klti megfogalmazsa, hanem az rett blcsessg s egyben a nmet nemzet ntudat: A nrnbergi mesterdalnokok (1862—67) Wagner legragyogbb, legszellemesebb operja, amelyben nemcsak a ders ifji szerelem s a blcs regkori rezignci kap hangot, hanem a maradisg, vaskalapos gncsoskods kmletlen karikatrja is.
Ebben az idben mr tisztn ltta, hogy lete clja a Nibelung-sorozat mlt eladsra rendeltetett sznhz ltrehozsa. Ehhez a nagyra tr tervhez hatkony segtsget kapott a bajor kirlytl, akiben Wagner rajong s bkez prtfogra lelt. Az tmogatsval plhetett fel a bayreuthi Festspielhaus, a nmet mitolgia e roppant ciklusnak temploma, a wagneri letmnek szentelt zarndokhely. A sznhzat, melynek alapkvt maga Wagner helyezte el nneplyes klssgek kztt, 1876-ban nem kevesebb fnnyel avattk fel.
Utoljra a keresztny mitolgia krbl mertett Parsifal-tmt dolgozta fel Wagner, ezt a mvet lete utols eltti esztendejben mutattk be. 1883. februr 12-n halt meg Velencben. |