Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hangszerek
 
Jtkok
 
Szmll
Induls: 2006-04-21
 
Kottk
 
Kottaszerkeszt programok

 
Krlek, ne lopj!
Ne lopj, krlek!
 
Bellts Kezdlapnak!
 
Linkek
 
zenfal/dicssgfal

Ez egy dcssgfal...
Ide kerlnek azok, akik szavaznak az oldalamra! Ne felejtstek berni a Vendgknyvbe ezt: "n szavaztam az oldaladra! A nevem:........."

Ha nem rod oda, hogy mi a neved meg szavaztl - e, akkor nem tudlak ide kitenni.Na, kszn elre is!

me, akik eddig szavaztak az oldalamra:

          Bea

         Berni, aki tbbszrsen segtett!:D

             Sra

            Nri 

                                             Nri

            Barbi

         laczhegyiandi

        Nightwishgirl

Na, dv:Viki05

 
Naptr s ra
 
Komolyzene-chat

Nick: Pass:

 
 
Mini-Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
 
 
A heged

A heged egy hangszer, ngy, kvint tvolsgra hangolt hrral. A vons hangszerek heged csaldjnak legmagasabb hangols, de mretre legkisebb tagja. A csoportba beletartozik mg a mlyheged, vagy kzismertebb nevn brcsa, a csell s a nagybg.

A heged szavunk lehetsges, hogy „hej” (hejgets) indulatszavunkbl szrmazik; ebben a formban csak a 16.-17. szzadtl hasznljk, addig a „hegeds” sz leginkbb nekmondt jelentett. Erdlyben a hegedt mozsika vagy muzsika, a csngknl pedig cinige nven ismertk.

A legmlyebb hr (ami tulajdonkppen a hegedn elrhet legmlyebb hang) a kis G, ezt kvetik az egyvonalas D, egyvonalas A, ill. ktvonalas E hrok.

A hegedkottk ltalban violinkulcsban (msnven G-kulcs) rdnak.

 

A heged trtnete

Egy Nicol Amati-fle hangszer htlapja, amely Cremonban, 1669-ben kszlt
Nagyt
Egy Nicol Amati-fle hangszer htlapja, amely Cremonban, 1669-ben kszlt
Ugyanazon hangszer ellnzetbl
Nagyt
Ugyanazon hangszer ellnzetbl

A heged elszr szak-Itliban, a XVI. szzad kzepn bukkant fel. Annak ellenre, hogy a hangszerek nagy rsze azta elpusztult, festmnyekrl ismerjk az akkori „hegedket”. Ezek nagy rsze csak hrom hrt tartalmazott. Valsznleg a heged megalkoti hrom forrsbl klcsnztek tleteket: a rebektl, amit a X. szzad ta hasznltak (s az arab rebab hangszer nyomn kerlt be Eurpba), a fidultl, ill. a Lira da Bracciotl. Az els pontos lerst Jambe de Fer: Zene sszegzse cm knyvben tallhat, amit 1556-ban adtak ki Lyonban. Egybknt a heged ekkor mr igen elterjedt volt Eurpa-szerte.

Egyes lltsok szerint az els igazi hegedt Andrea Amati ksztette a 16. szzad els felben a Medici csald rszre, akik egy olyan utcazenlsre is alkalmas hangszert szerettek volna, ami minsgben elri az akkori legelterjettebb hangszer, a lant sznvonalt. Mivel Amati eredetileg csak pengets hangszerekkel foglalkozott, s csak abban az idben ksrletezett gambk ptsvel. Mivel a gambk hangja igen szp, de tlsgosan gyenge volt, ezrt Amati a jvt egy jfajta, de vons hangszerben ltta. A heged megjelense utn igen gyorsan elterjedt Eurpa-szerte. Pl. az pp aktulis francia uralkod, IX. Kroly egy egsz zenekarnyi hangszert rendelt tle.

A legrgebbi, mg egyben lv heged, ami a „IX. Kroly” becenevet viseli, Cremonban kszlt 1564-ben.

Leghresebb hegedkszt csaldok: Amati, Guarneri, Stradivari. Ezen kvl hresek mg Jean Baptiste Vuillaume s Jakobus Stainer munki.

A kztudatba az ivdott be, hogy a 18. szzad elejre teljesen kifejldtt s azta senki sem vltoztatott radiklisan. Ez gy is van, de azrt kisebb vltoztatsok trtntek:

  • a nyak s a foglap picit hosszabb lett,
  • a foglap sokkal szlesebb s laposabb lett, hogy az ujj jobban rfrjen, ezltal nagyobb hangja legyen,
  • ezen vltoztatsok a hresebb hangszereken (pl. Stradivariusok) is vgbementek, mivel a hangmagassg emelkedsvel rtelemszeren szksgess vlt a heged magasabbra hangolsnak ignye is,
  • a basszusgerenda knyebb lett, mivel a hrerssg cskkent, ill. statikailag nagyobb szerep hrult a llekre,
  • eredetileg a nyak ragasztva, ill. szgelve volt a hangszerre, s a htlap elkszltekor kerlt be a hangszerbe; manapsg a test teljes elkszltekor illesztik a helyre,
  • ill. megjelent az ltart s a prna.

Ezen a hangszereknek mr elgg eltr a hangjuk az eredetiektl. Szerencsre fennmaradt jpr eredeti darab is, ilyeneket hasznlnak a histrikus eladsmdot betart zenekarok.

A hegedbl az idk folyamn igen sok specilis vltozat is kszlt, gymint violino piccolo, zsebheged, violinofon, elektromos heged, hegedoktett.

A heged a barokk kor ta az egyik legfontosabb hangszer a zenekarokban, kicsit ksbb rszletezett okok miatt. A heged a zenekarok jelents rszt teszi ki. ltalban kt szlamra vannak osztva, van az els heged, amelyik sok esetben a dallamot jtsza s virtuzabb, mint a msodik heged, amelyik kiegszt dallamokat jtszik, sok esetben pedig a szlam oktv vagy tercprhuzamban van az els hegedvel, ill. nha megkapja a dallamot. Nem annyira virtuz, mgis sokszor akr nehezebb is, mint az els heged.

Termszetesen a heged ugyangy tagja a vonsngyeseknek (ami kt hegedt, egy brcst s egy csellt tartalmaz), mint a tbbi vons egyttesfajtnak, kivve a konzortokat. Lsd mg itt.

Sok np zenjben is tallhat heged, tbbek kztt a magyarban is. Ezenkvl a jazznek szinte kezdete ta rsze.

Fbb mvek hegedre

Heged „tokkal, vonval”
Nagyt
Heged „tokkal, vonval”

Heged szl

Heged zongora- ill. csembal-ksrettel

Hegedversenyek

Kamarazene hegedvel

A heged felptse

Fbb rszei

Heged, tbb nzetbl
Nagyt
Heged, tbb nzetbl
  • Egy kb. 13 cm hossz nyak,
  • azon fut a kb 27 cm hosszsg foglap, amely kb. 14 cm-rel emelkedik ki a kb. 35-36 cm-es korpuszrl,
  • a nyak vgn pedig a csiga tallhat, ami a klnbz hegedksztk „ismertetjele” volt, ezen fell ide rkeznek a hrok, amik a kulcsokba kapaszkodnak. A kulcsok a heged hangolsra szolglnak.
  • Lentebb tallhat az ellap az F-lyukakkal.
  • A hangszer testben tallhatak a kvetkezk:
  • Az el- s htlapot pedig az oldallapok tartjk ssze.
  • A ngy hr (--D-G) a hrtartrl indul ki, amelynek vge s egyben rgztsi pontja az lltart mellett van, a bordzaton.
  • A lbnak ketts szerepe van: egyrszt a hrokat flkrves alakban tartja, s gy a von segtsgvel egyesvel is meg lehet szlaltatni ket, msrszt a lb tovbbtja a rezgseket a heged belsejbe, ahol a llek felersti a hangot.

Alapanyagok

A heged „alulnzetbl”
Nagyt
A heged „alulnzetbl”

Az ellap, a basszusgerenda s a llek ltalban lucfenybl (ami egy vilgos, ers, de mgis puha fafajta), mg a htlap, a bordzat, a nyak, a kulcstart, a csiga s a lb a kemnyebb juharbl kszl. A fa tpusnak kivlasztsa ltalban ugyanolyan elv alapjn mkdik, mint a zongora esetben, ahol a rezgsek a lucfenyn haladnak, viszont az egsz mechanika egy kemnyfa-keretben van.

A foglap alapanyaga az benfa. Egyes rgi hegedknl mg megfigyelhetnk elefntcsont foglapokat. Termszetesen elfordulhatnak egyb anyagok is, de azok nem annyira elterjedtek, mert kzel nem annyira strapabrok. A kulcsok s a hrok ltalban ebonitbl vannak.

A hrok eredetileg nyl vagy brnyblbl kszltek (a npszer sztorikkal ellenttben macskablbl nem). Ilyeneket manapsg historikus zenekarok hasznlnak, 18. szzadi, vagy korbbi darabokhoz. Ezek a hrok azonban knnyebben hangoldnak s szakadnak el, mint a modern fmhrok. A modern A, D s G hrok fmszlak, melyekre szintn fm van rtekercselve, hogy magasabb rezgsszmot rjenek el vele. A rtekercsels lehet rozsdamentes aclbl is. Az olcsbb hrok ltalban egy rtegek s tmrk - s sokkal jobban ellenlnak a krnyezet viszontagsgainak, viszont hagminsgk igen megkrdjelezhet. Az hr ugyanez, a plusz fm tekercsels nlkl. Egyes esetekben kap tekercselst, ilyenkor ltalban vkony arany- vagy ezstrteget tesznek r- Ezen kvl lteznek olyan hrok, amelyek bl alapra plnek, kombinlva a ktfajta hr elnyeit.

A vonszr napjainkban is hagyomnyosan a l farknak szrbl kszl, br lteznek olcsbb vonk, melyekben valamilyen szintetikus anyag helyettesti a szrt. A vonkat ltalban meg kell „gyantzni” (egy gyantadarabot vgig kell hzni a szrn), azrt, hogy a von vertiklisan ne csszkljon, ill. hogy a hrok jobban rezegjenek. Lsd mg: von.

Mretek

Gyerekeknek ltalban nem adnak teljes mret, „egszes” hegedt a kezkbe, mert az tl nagy lenne nekik. Ezrt lteznek „tizenhatodos”, „nyolcados” (ezek elg ritkk), „negyedes”, „feles” s „hromnegyedes” hegedk. A kismret hegedk tulajdonkppen az egszes heged arnyos kicsinytsei.

Egy teljes mret heged testnek (teht a nyakat nem szmtva) mrete kb. 35,56 cm. A hromnegyedes kb. 33,02 cm, a feles pedig kb. 30,48 cm. Vannak specilis htnyolcadosok is 34,29 cm hosszsggal, de ezek elgg ritkk, ltalban nagyon alacsony felntt hegedsk preferljk. A mlyhegedkbl nem kszlnek kisebb mret hangszek. Mivel a mlhyegedk mrete elgg vltozatos, ezrt ott meg szoktk adni a hangszer testnek pontos mrett is. Egy tlagos brcsa kb. 40,64 cm, de kszlnek ennl jval nagyobb hangszerek is.

Az egszes hegedkbl is ltezik tbb mret, pldul olyan, amely hosszsgban majdnem egy kisebb mret brcsa is lehetne.

A hegedkszts

A heged csigja
Nagyt
A heged csigja

A hegednek kt fajtjt klnbztethetjk meg, gyrtsuk helye szerint.

Gyri hegedk

Ltezik egy hromdimenzis mrtani szerkezet, ami pontosan elhelyezi az alkatrszeket. A kls „kontr” elksztshez pedig a rgi mesterhegedk vonalt hasznljk.

Eme elllts-tpus gyors, gazdasgos, de minsge elg sok kvnnivalt hagy maga utn. ltalban csak a tanulk hasznlnak ilyet.

Mesterhegedk

A mesterhegedket a mai napig ches keretek kztt ksztik, sok egyedi nevet is kap, lsd Stradivariusok.

Els lps a terv kidolgozsa, ezutn a tervek alapjn elkszl a manyagbl vagy fmbl kszlt sablon. Ezutn a sablon segtsgvel ltrehozzk az el-, ill. htlapot, a bordzatot. Utna a nyakat ksztik el egy msik fajta fbl (ltalban a juharbl), amt a vgn a testhez illesztenek. A vgn az egszet lelakkozzk.

A tbbi rszt ltalban kln-kln vagy a mester, vagy az inasok ksztik el.

Mesterhegedkbl a feles, vagy annl kisebb ritka.

A heged hangja

Egy rgta elfogadott elmlet szerint a heged hangjt (s gy ltalban a vons hangszerekt) a fa srsge s fiziklis tulajdonsgai hatrozzk meg. A heged esetben ezt az el- s a htlap akusztikus viselkedse hatrozza meg. Egy ehhez kapcsold rszletes emllet megalkotja a nmet Ernst Chladni. Munkja rszletezse (angolul). A heged rendkvl szlisztikus hanggal rendelkezik (egyes megllaptsok alapjn hangja nagyon hasonlt az nekhangra), ezrt a dallamot sok esetben a heged jtsza. Egy j hegeds kezben a hangszer igen frge, s le lehet jtszani vele igen nehz s gyors futamokat. Ezrt a heged (a zongorhoz hasonlan) igen gyorsan virtuz hangszerr vlt.

A hegedls

Hegedlskor jobb kzben tartjuk a vont, bal kzzel a nyaknl fogjuk a hangszert, az llunkat pedig az lltartra helyezzk. Hangot gy tudunk lejtszani, hogy a bal kzben az egyik ujjunkkal lenyomjuk az egyik hrt, a jobb kzzel pedig a vont vgighzzuk a hron. (Ez nagyon egyszeren hangzik, de termszetesen a valsgban mindez sokkal nehezebb, s az alapok elsajttsa vekig tart gyakorlssal jr.)

A bal kz szerepe a hegedlsben

Vuillaume heged, elrl
Nagyt
Vuillaume heged, elrl
Vuillaume heged, htulrl
Nagyt
Vuillaume heged, htulrl

Mg a gitrnl a hangszerre n. rintk vannak szerelve, addig a hegedlsnl a jtkosnak sajt magnak kell elsajttani, hogy melyik hangnl hova rakja az ujjt, klnben a hang hamis lesz. Ezrt a hegedsk ltalban tbb rt gyakorolnak naponta (nem ritka az akr 6 rs gyakorls is!), amelynek egy rszt sklk s n. ujjgyakorlatok teszik ki, melyeknek clja az, hogy minl jobban elsajttsk, hogy mikor hova rakjk ujjaikat. A hosszabb, nehezebb futamokat pedig eleinte lassan, majd fokozatosan (ltalban metronm hasznlatval) felgyorstjk.

Az ujjak meg vannak szmozva: az els a mutatujj s a negyedik a kisujj. Eme szmok gyakran megjelennek a kottban; akr „gyrilag” odanyomtatva (elssorban a tanulknak sznt kottkban), akr kzzel odarva. A hroknak is van szmk, a G a IV., az E az I.

Kezdknek az elrhet legmagasabb hang a ktvonalas H, amit az E hron letett negyedik ujjal rhetnk el. Az ennl magasabb hangokhoz fekvst kell vltani, a ktvonalas H teht csak akkor szmt az elrhet legmagasabb hangnak, hogyha csak az els fekvst nzzk (heged tanulskor elszr ezt tantjk). Fekvst gy kell vltani, hogy a bal keznket a fejnk fel hzzuk, s abban a helyzetben tesszk le az ujjunkat. Pldul ha a G hrt nzzk, az n. els fekvsben lerakva a negyedik ujjunkat egy D hangot kapunk (az els fekvsben letett negyedik ujjak megegyeznek a kvetkez res hrral). Ha mindezt a msodik fekvsben tesszk, akkor egy E hangot kapunk, harmadik fekvsben Fiszt s gy tovbb. Teht a hegedn elrhet legmagasabb hang nagyrszt a jtkos kpessgtl fgg. Egy j jtkos ltalban kt-kt s fl oktvot tud lejtszani egy hron. Termszetesen a bekezds elejn emltett H-t nem csak az E hron lehet jtszani: negyedik ujj esetn az A hron a negyedik-, D hron a kilencedik-, G hron a tizenharmadik fekvst kell ignybevennnk.

Termszetesen felmerlhet a krds, hogy az , D s G hrokon mirt van szksg fekvsvltsra, hiszen a magasabb hangokat lehet msik hron is jtszani. Nos, ez azrt van, mert sok esetben egyszerbb s knyelmesebb egy hron lejtszani egy menetet, mint villmgyorsan hrt vltani. Ezenkvl a klnbz hroknak msfajta hangszne, erssge, stb. indokolja az ilyen jtkmdot, ezrt sokszor maga a zeneszerz berja, hogy egyes esetekben melyik hrt kri.

res hr

Az res hr azt jelenti, hogy egyetlen egy ujjunkat se tesszk le a hrra, csak simn meghzzuk a hrt. Ezt a mdszert csak bizonyos hatsokhoz hasznljk, mivel nincs ujj a hron, ezrt ms a hangszn (nincs rajta az a „fojtottsg”), s bizonyos egyb hatsok (pl. a vibrls) pedig nem rhetek el. Termszetesen a kis G hanghoz mindig res hrt hasznlnak, mert azt mskpp nem lehet lejtszani.

Ltezik egy un. bariolage effektus. Ez csak a D, A s E hroknl hasznlhatjuk. A mdszer gy mkdik, hogy az als hrra lerakjuk az reshr hangjt (mondjuk D esetn a G hrra pl. a negyedik ujjat) s kettsfogssal egytt meghzzuk a D hrral. Ez egy igen egyni effektust hoz ltre, mivel egyszerre kt hangszn kombinldik.

Kt hr egyttes meghzsval a dudkhoz hasonl effektust hozhatunk ltre, ami gyakran a npzene elemeknt hasznlatos.

Kettsfogs

A kettsfogs az, amikor egyszerre kt hrt hzunk meg, ezzel ltrehozva egy akkordot. Ez termszetesen sokkal nehezebb, mintha egy hron jtszannk, mert nemcsak a vont kell egyszerre kt hron hzni, hanem egyszerre tbb ujjat kell lerakni. Sok esetben fekvst is kell vltani a kettsfogshoz, klnben az akkordot fizikai kptelensg lenne lejtszani. Vannak olyan esetek, amikor mindez hrom vagy ngy hanggal trtnik, ezeket hrmas-, ill. ngyesfogsoknak is nevezhetjk, br a kettsfogs elnevezs - nevvel ellenttben - ide is rvnyes.

Lsd mg: Kettsfogs

Pengets

Ha a kottban az olasz pizzicato (ejtsd: picikt) van kirva, akkor a hangot nem a von hzsval kell ltrehozni, hanem a hr megpengetsvel.

Vibrls

A vibrato (magyarul vibrls) egy igen gyakran hasznlt mdszer, amikor is a hang nagyon gyorsan fel-le vltozik. Ezt gy rhetjk el, hogy a lenyomott ujjunk ujjbegyt nagyon gyorsan fel-le mozgatjuk. A hegedsk ltalban „le-fel” vibrlnak. A vibrato alatt a hang sokkal dsabb lesz. Ez a mdszer a romantikban volt nagyon kedvelt, s fleg - a maihoz kpest - nagyon intenzv volt. A vibrlsnak tbb vltozata van: van amikor az jbegynket mozgatjuk, van amikor az egsz ujjunkat, st akr az egsz kzfejet is lehet („csuklvibrato”). Termszetesen ezek mind msfajta hangsznt adnak, amit jtkosa, s a zenem stlusa vlogatja. Egyes stlusokban pl. nem is kell vibrlni.

Rgebben azt hittk, hogy az intenzv vibrlssal el lehet tntetni a hamis hangokat, mert a fl gyse tudja olyan jl rzkelni a hangok vltozst ilyen gyors vltozs mellett. Egy tanulmny kimutatta, hogy az emberi fl igen is rzkeli a vbrato magas s mly hangjait, nem csak az egsz frekvencit. Teht senki se tudja a rossz intoncit vibrlssal eltntetni. St, gyors tempk esetn ltalban a vibrato okozza a hamissgot. Ezrt a tanul hegedsknek ltalban azt tancsoljk, hogy a vibratt csak a darab megtanulsnak legvgn illesszk be.

veghangok

Von
Nagyt
Von

Hogyha a hrt nem nyomjuk le, csak megrintjk, akkor veghangok keletkeznek. Ez azt jelenti, hogy a megszokott ers, homogn hang helyett egy magas, sipt hangot hallunk. Ez azrt van, mert blokkoljuk a hr alaphangjt, viszont a hangmagassg csak akkor vltozik, ha egy konkrt ponton lenyomjuk a hrt. Azonban nem minden hang helyn van veghang, csak a hr bizonyos pontjain, pl. a hr felnl vagy a hr egy-harmadnl. Ekkor a hrnak csak egy rsze vibrl, pl. ha a felnl fogunk veghangot, akkor a fele. Szintn ennl a pldnl maradva ilyenkor a hr egy oktvval feljebb szl. Ez Pitagorasz felhangrendszer elmletn alapszik. Ha az veghangot nem j helyen, ill. nem elgg rintjk meg, akkor egy nyekerg, hamis hang fog csak szlni.

Az veghang-ltrehozs msik mdja az, hogy az egyik hron rendesen lenyomjuk az ujjunkat, s megrintjk a felette lv kvartot (Ez ugye ltalban az els s a negyedik ujjra esik, mivel az res hrt nem lehet hasznlni). Ekkor a lenyomott hang kt oktvval felette lv vltozata szlal meg, mert a hr ilyenkor ngy rszre osztdik. Szintn lsd Pitagorasz felhangrendszer elmlett.

Hasonl mdszerek alapjn mg az is ltezik, amikor az els hangot lenyomjuk, s egy tercet rintnk meg felette, ilyenkor a terc kt oktvval feljebb lv vltozata szl, ill. hasznlhatunk mg alap + kvint veghang-fogst is, ilyenkor a kvint 2 oktvval feljebb szl. Eme kt fogs elg ritka.

Minden veghangot elg nehz eltallni, fleg az utols kettt. Az veghangokat nagyrszt a 19. s a 20. szzad zenjben tallhatunk. Jellse: a megszokott kr alak kottafej helyett egy gymnt-alak tallhat.

A von hasznlata

Korrekt vontarts hegednl/mlyhegednl
Nagyt
Korrekt vontarts hegednl/mlyhegednl

A vonn tallhat (ltalban) fekete fadarab a kpa, a msik vgn pedig a cscs tallhat.

A vont egy fajta sepecilis fogssal kell fogni, amivel sokkal rugalmasabb vonkezelst rhetnk el, mint brhogy mshogy. A vont a lb s a foglap kzti terlet kb. felnl kell hzni, figyelve arra, hogy a von vertiklisan ne csszkljon.

Ha a vont a kptl a cscsig hzzuk, akkor lefele, ha a cscstl a kpig, akkor meg felfele hzzuk.

A hang hangerejt a von sebessgnek, ill. a vonra nehezed sly mrtknek szablyozsval vltoztathatjuk. Ha a vont inkbb csak nyomjuk, akkor tl recseg hangot kaphatunk, ha pedig inkbb csak hzzuk, akkor a hang nagyon levegss vlhat.

Ha pizzicato-rl vonhasznlatra kell visszatrni, akkor a kottban az arco kifejezst lthatjuk.

A von a mai formjt a klasszicizmus korban nyerte el. A „barokk von" nem volt ennyire masszv, mint a mai vltozat, a fa pedig ellenttesen grblt, mint ma (Egy nagyon nyomott elfordtott C-re emlkeztetett.) Ennek ugyan az volt az elnye, hogy a ketts-, hrmas-, ill. ngyesfogsok knnyebbek voltak, viszont pl. fortt nehezebb volt jtszani rajta. Emellett lettartama is rvidebb volt.

Lsd mg: von

Felszerels s karbantarts

Prna

Heged prnja.
Nagyt
Heged prnja.

Ezt az eszkzt a heged aljra csatlakoztathatjuk. Segt egyenesebben tartani a hangszert, mert a vll s htlap kztti terletet tlti ki. A jobb prnk teljes egszben „testreszabhatak”, hisz nagyon sok helyen llthatak. Lsd kp.

Hangfog

Fmbl kszlt hangfog, amely szinte nem is hagyja rezegni a hangszert...
Nagyt
Fmbl kszlt hangfog, amely szinte nem is hagyja rezegni a hangszert...

Ezt a fm szerkezetet ltalban a kt kzps ( s D hrokra) csatlakoztatjk a lb s a hrtart kztti rszen. Ez a szerkezet megakadlyozza, hogy a lb teljes erbl rezegjen, ezrt a heged hangja kiss fojtottab lesz, ezltal megvltozik a hangszne, de ami a legfontosabb, halkabb lesz a hangja. Ezt a szerkezetet specilis hangeffektknt is be szoktk vetni; igaz, igazn csak akkor hatsos ha az egsz vons szlam felteszi.

Rgebben hasonl cllal ksztettek olyan „gyakorlhegedket”, amik mindsszesen csak egy lapbl ltak; a fogsokat nagyon jl lehetett gyakorolni, de hangja az nem igazn volt...

Hrok

A legtbb hegeds mindig tart magnl tartalk hrokat, hogyha egy elszakad, akkor rgtn tudjk ptolni. A hrokbl ltalban kszleteket tartanak; ez azt jelenti, hogy 4 db egyfajta, egy idben s egy mdszer alapjn gyrtott hrt tartanak maguknl, gy elkerlve, hogy a klnbz hrok esetenknt mshogy viselkedjenek, ill. elkerlend a folyamatosan ltoz alaphangsznt. ltalban ezeket a hrokat egy v hasznlat utn mindenkppen lecserlik, br a fels hrokat gyakrabban is lehet, mivel jval olcsbbak, s jobban szakadnak.

Egy legenda szerint Niccolo Paganini annyira virtuzan jtszott, hogy hrjai gyakran koncertje kells kzepn is elszakadtak. Ilyenkor a darab htralv rszt a tbbi hrokon jtszotta, olykor eszmletlen magas fekvsekben.

Karbantarts

A heged csak ritkn ignyel generloztatst, nem gy, mint pl. egyes fvs hangszerek.

A hangszer testt egyszeren a btorok tiszttshoz is hasznlt polrozval (ill. ltezik megfelel hangszertisztt keverk is, aminek ksznheten a hangszernek „eljn” a csillogsa), mg a hrokat s a foglapot tisztaszesszel tisztthatjuk. A foglapot s a hasonlan koszos helyeken szeszt is hasznlhatunk, de vigyzzunk, hogy a szesz ne rintkezzen a lakkozott rsszel, mert egyes lakkanyagok nem „veszik ezt j nven”.

Ha a vonn a szr elhasznldik ill. elfogy, akkor jraszrztetst ignyel. Nha-nha pedig a von fa rszrl szintn alkohol segtsgvel a felesleges gyantt eltvolthatjuk.

Hangols

Ha isten, mint mondjk, a maga kpre teremtette az embert, akkor bzvst llthatjuk, hogy az ember sajt kpre alkotta a hegedt, helyesebben a n kpre, mert a heged gynyr istenn. - Yehudi Menuhin

A hegedt kt mdon is hangolhatjuk. Az egyik, durvbb, de radiklisabb eredmnyekhez vezet megolds, ha a kulcsokat hasznljuk. Kisebb (tercen belli) vltoztatsokhoz jk a finomhangolk is. Ezek kis gombok a hrtartn, amik forgatsval hangolhatjuk a hangszert. Ezen kvl nagyon apr vltoztatsok vgezhetek a hr kzzel val mozgatsval.

Sok esetben a hegedn nem, vagy csak elvtve tallhatk finomhangolk, mert a jobb hangzs biztostshoz ezeket gyakran leszedik. ltalban vagy az , vagy az s hron tallhatk finomhangolk.

Elsnek az hrt hangoljk, 440 vagy 442 Hz-re, a tbbi hrt pedig kettsfogs segtsgvel hangoljk be. A hrok egymshoz val tvolsgt gy is ellenrizhetjk, hogy az egyik hr felnl letesszk az veghangot (ekkor ugye az adott hr kt oktvval felette lv hangjt halljuk), s ha a msik hron is ugyanott szl az veghang, akkor a kt hr egymshoz kpest pontos. Lsd mg: hangmagassg.

A hegednl ritka a standardhangolstl val eltrs, ennek ellenre tallhatunk r a pldt a komoly- (scordatura) s npzenben. ltalban az als G hrt szoktk A-ra felhangolni.

 
letrajzok
 
A pontos id
 
Szavazs
Krlek szavazz, mert csak gy tudom a portlt szerkeszteni, s azt szeretnm, ha
Mit szeretnl? Mi legyen tbb az oldalon?

Legyenek jtkok!
Legyenek tbb kottk, amiket lelehessen tlteni!
Legyen tbb komolyzenei link!
Tegyl be letlthet dolgokat az oldalra! (pl. vid
Bvtsd inkbb az Operk cm ment!
Legyen tbb kottaszerkeszt program is letlthet!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Online ltogatk
ltogat olvassa a lapot.
 
Rdik
 
Bartaim/bartnim oldalai
 
Operk
 
 
Httrzene
 
Extrk
 
Httrzene
 
Kottaletltsek
 
Neves mvszek
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!