A zongora egy billentysoros polifon hros hangszer, hangkpzse mechanikus, a kezelse a tbbi hangszerhez kpest egyszer, viszonylag knnyen s gyorsan elsajtthat. Npszersgnek oka tovbb, hogy egy jtkos sok szlamot kpes egyidejleg rajta megszlaltatni, gy zenekari, vagy krusmveket, de akr operkat is knnyen megismerhetnk segtsgvel, anlkl, hogy azok eladsn rsztvennnk. Ilyen szempontbl a mkedvels segdeszkze, a hanglemez elfutra, br utbbival szemben mg mindig aktv zenei rszvtelt kvn. Ugyanakkor a hangolsval kapcsolatosan kttt kompromisszum (lsd: a Wohltemperiertes Klavier valamint a temperlt hangols-rl szl nmet nyelv szcikkeket) bizony nehezti a termszetes s tiszta intoncit. Sokan ezrt nem is tekintettk teljes rtk hangszernek (mint pldul Kodly Zoltn).
Kialakulsa
A zongora eldei azok a hangszerek, ahol a hrok billenty segtsgvel szlalnak meg, pengetssel vagy tssel. A clavichord kis fmnyelvek, majd a clavicembalo hegyes tollszrak ltal pengette meg a hrokat. Valsznleg egy bizonyos pantalon nev az els hangszer, ahol kalapcs ttte meg a hrt, mindenesetre fellrl lefel.
A spint- s csembalpt Bartolomeo Cristofori ksztette 1709-ben az els olyan csembalt, amely hangerklnbsgek megszlaltatsra is kpes. Ez az j szerkezet (cembalo con piano e forte = hangos s halk hang csembal) a hrokat nem pengetssel, hanem kalapcsok alulrl felfel val megtsvel szlaltatja meg. Ezt a hangszert tovbbra is csembalnak hvtk, a "pianoforte" elnevezs, melyet jval ksbb "piano"-ra rvidtettek, csak 1732-ben jelent meg.
A 18. szzad msodik felben szmos hangszerkszt kezdett el foglalkozni pianoforte ptssel s folyamatos erfesztsek folytak a hangzs tovbbfejlesztsvel kapcsolatban is. Az osztrk hangszerek knnyebb mechanikja - a kalapcs a billenty emelkarnak bels vgn helyezkedik el - lgyabb hangzst eredmnyezett (bcsi mechanika), mg az angol zongork nehezebb mechanikval - a kalapcsok kln lcen nyugszanak - rendelkeztek (angol mechanika), ami megnvelte a hangert, de kevsb volt rzkeny.
Bach kt fia Carl Phillipp Emanuell s Johann Christian elkezdtk npszersteni az j hangszert. C. Ph. E. Bach 1762-ben megrta els zongorakompozcijt, ezzel is bizonytva, hogy az j hangszer felveszi a versenyt a klavikorddal. Johann Christian szerint a pianoforte a brillins eladsmd j eszkze. A hangszer megtlsben risi jelentsggel brt, hogy Johann Christian Bach 1768-ban felajnlott egy nyilvnos koncertet Londonban, ami pldtlan esemnynek szmtott. Valsznsthet, hogy ettl az esemnytl szmtjk a zongorakoncertek kezdett, melyek rvid id alatt, szles krben elterjedtek az eurpai nagyvrosokban.
A csembaltl a mai zongorig
Az akkoriban korszernek szmt hangszerek nem voltak elg hangosak ahhoz, hogy betltsenek egy nagyobb teret. Elszr a zongoraversenyek garantltk a hangszer teljes rtk sznpadi jelenltt s bizonytottk a jtkos kpessgeit. Johann Christian 35 ilyen mvet komponlt, melyek kzl az utols nhnyat - Mozarthoz hasonlan - a zongora melll veznyelte. A zongora interpretcik a koncerttermek helyett mgis inkbb a szalonokban terjedtek.
A csembalval szemben a zongora megnvelte a dinamikai lehetsgeket illetve a klaviatra als s fels tartomnynak kibvtse is j kifejez eszkzt adott a zeneszerzk kezbe. A pedl hasznlatval tovbbi szneket csalhattak ki a hangszerbl, mg az 1784-ben megjelent una corda pedl egy jabb sznt tett lehetv.
Haydn s Mozart gyorsan megbartkoztak a zongorval. A zeneszerz, zongorista s hangszerkszt Muzio Clementi volt az els, aki tfog tanulmnyt rt a zongorajtk elsajttsval kapcsolatban.
A dinamika gazdagabb vlt (Schubert mr hasznlt ppp (pianississimo=nagyon-nagyon halk) s fff (fortississimo=nagyon-nagyon ers) eladsi jeleket 1826-ban). A dinamika als s fels hatrainak sztfeszlse eredmnyekppen 1802-ben Loud elksztette az els olyan hangszert, ahol a hrozat tls irnyban volt elhelyezve (kereszthros). 1815-ben Broadwood kiprblta az ntvny keretet (pncltke).
1822-ben Sebastien rard bemutatott egy j rendszer mechanikt (ketts kivlt angol mechanika) s megvastagtotta a hangszer hrjait . 1826-ban Pape a kalapcs fejnek brzst, filccel vltotta fel, majd 1842-ben a klaviatra mrett nyolc oktvra bvtette (sszehasonltva a hat s fl oktvos Streicher zongorval, amit Ludwig van Beethoven is hasznlt).
A folyamatos fejlesztsek eredmnyekppen a mechanika egyre kiegyenslyozottabb s rzkenyebb vlt. Az rard mechanika frgbb repetcit (ismtlst, ti. a billenty ismtelt lenyomshoz nem kell azt teljesen felengedni) s nagyobb dinamikai szlssgeket tett lehetv, amely megldtotta a romantikus zeneszerzk fantzijt, hiszen tbbnyire maguk is kvl zongoristk voltak (Liszt, Chopin stb.), s gy rdgien nehz (virtuz) s kifinomult mveket alkottak.
A zongora mai tulajdonsgai az 1859-ben kszlt els Steinway modellel alakultak ki.
|