A kkszakll herceg vra Bartk Bla egyfelvonsos operja (op. 11, Sz. 48, BB 62), melynek szvegknyvt Balzs Bla – a zeneszerz nagy bartja – rta.
A m egy kicsivel tbb, mint egy ra hossz, s mindsszesen kt szereplje van: Kkszakll (basszbariton vagy basszus), s j felesge, Judit (mezzoszoprn, drmai szoprn vagy alt), akik pp most keltek egybe, s Judit els zben rkezik Kkszakll vrba.
A m 1911-ben kszlt (szeptember 20-n fejezte be), de bemutatja ht vvel ksbb, 1918-ban volt Budapesten a Magyar Kirlyi Operahzban. A librett magyarul rdott, de ltezik belle nmet nyelv fordts is; ezrt egyes eladsokon nmetl hangzik el.
Keletkezstrtnet
A mvet – amely szoros mfaji rtelemben vve nem opera, inkbb egyfajta misztriumjtk, vagy Vrnai Pter megfogalmazsa szerint „szcenrozott ballada” – keletkezse vben (1911) Bartk benevezte a Liptvrosi Casino zenei plyzatra, de mint eladhatatlant, a zsri nem tallta djazsra mltnak. Vgl 1918-ban mutattk be (a bemutatn a Kkszakllt Klmn Oszkr, Juditot Haselbeck Olga nekelte), de nyolc elads utn levettk a msorrl, s egszen 1936. oktber 29-ig nem is volt jra hallhat. Ezen a napon jtotta fel a Budapesti Operahz Sergio Failoni veznyletvel, Nmethy Ella s Szkely Mihly fszereplsvel elindtva mig tart sikerszrijra. A fogadtats olyan meleg volt, hogy Bartknak tbb, mint tzszer kellett az elads vgn a fggny eltt meghajolnia. (Szkely Mihly kedvrt a szerz nhny helyen „engedmnyt” is tett a partitrban, egyes magas hangokat alacsonyabb fekvsre trva.) A II. vilghbor utn szmos orszgban bemutattk, tbbsgben koncerteladsok formjban. A hazai gyakorlatban rendszerint Bartk kt tncjtkval egytt adjk el.
Szvegknyvl a zeneszerz Balzs Bla 1910-ben rott sznpadi mvt vlasztotta. A fbl faragott kirlyfi szvegknyvnek is Balzs, Bartk s Kodly szemlyes bartja volt a szerzje. Mve a mlt szzadvg eurpai irodalmnak ahhoz a szles vonulathoz kapcsoldott, amelynek szerzit s darabjait a n s a frfi kapcsolatnak megoldatlansga foglalkoztatta, nem fggetlenl a nk helyzetnek valsgosan felems volttl a polgri trsadalomban. A tmakr idzte ismt emlkezetbe az asszonygyilkos kkszakll kzpkori francia eredet trtnett, amelynek vltozatai az eurpai nphagyomny szles krben is sztszrdtak.
Cselekmny
REGS PROLGUSA
Haj reg rejtem
hov, hov rejtsem...
Hol, volt, hol nem:
kint-e vagy bent?
Rgi rege, haj mit jelent,
Urak, asszonysgok?
m szlal az nek.
Ti nztek, n nzlek.
Szemnk,
pills fggnye fent:
Hol a sznpad:
kint-e vagy bent,
Urak, asszonysgok?
Keserves s boldog
nevezetes dolgok,
az vilg kint haddal tele,
de nem abba halunk bele,
urak, asszonysgok.
Nzzk egymst, nzzk,
regnket regljk.
Ki tudhatja honnan hozzuk?
Hallgatjuk
s csodlkozunk,
urak, asszonysgok.
Zene szl, a lng g.
Kezddjn a jtk.
Szemem pills fggnye fent.
Tapsoljatok majd, ha lement,
urak, asszonysgok.
Rgi vr, rgi mr
az mese ki rla jr.
Tik is hallgasstok.
A sznpadi trtns valjban kt skon, a lthat valsg s a gondolati–eszmei httr szintjn zajlik. A kzvetlenl rzkelhet trtns rendkvl egyszer s unalmas: a Kkszakll j asszonyt hoz a hzhoz, Juditot, s mieltt vgleg maghoz lncoln, megmutatja neki a palotjt. A stt, rideg, nedves fal plet csarnokban ht – lezrt – ajt tallhat. Minden Judit lehet – mondja a Kkszakll –, de kri, ne kutassa a mltjt.
Judit azonban, miutn mindent s mindenkit elhagyott a frfirt, teljesen meg akarja ismerni. Sorra nyitja az ajtkat: az els mgtt vres folyam trul fl (ez a knzkamra), a msodikbl fegyverek tnnek el tmnytelen mennyisgben (fegyvertr), a harmadik mgtt tmrdek kincs trul fl, de a legszebb kszerek vrtl piroslanak (kincstr), a negyedikbl illatos kertet lt kibontakozni (a palota kertje), az tdik mgtt hatalmas orszg trul fel („lsd ez az n birodalmam”), a hatodik kinyitsval knnyek trnek el (a knnyek tava).
A Kkszakll mr az tdiktl kezdve egyre erteljesebben krleli Juditot, ne nyitogassa tovbb az ajtkat. De az nem hallgat r, mert mr mindent tudni akar. Feltrul a hetedik ajt is, eljnnek a rgi asszonyok: k gyjtttk a kincseket, k gondoztk a kertet s az orszgot. Az egyiket reggel lelte, v lett a reggel. A msodikat dlben, a nappalt kapta, a harmadikat alkonyatkor, v most mr minden este. (A napszakok jelentsnek jabb szimbolikus rtelme van: a „reggel” az ifj, a dl az „rett”, az este az „reged” Kkszakllt jelli.) A negyedik asszony – Judit – az utols fellobbanst jelentette, m ez a prblkozs sem teljesedett be. Az egykori asszonyok csendben maguk kz zrjk Juditot. Most mr is rkre ezen ajt foglya marad, mg a Kkszakllra a vgleges magny vr.
A gondolati–eszmei httr sokflekppen rtelmezhet. Felvethet a tarts prkapcsolat alapvet felttele, az egyms minl teljesebb megismerse irnti vgy; a frfi s a ni nem egymssal val versengse, az egyms feletti hatalomrt folytatott harc; a krnyezet minl teljesebb megismersre irnyul ltalnos emberi trekvsek.
Zenje
A zene npballadai alaphangjt Bartk a zenekari bevezets ngy soros, egyszlam pentaton npdal-vzlatval teremti meg. Mly vonsok szlnak pianissimo hangerssggel, harmnik nlkl, hossz, kitartott hangokon: ingerszegny, fnytelen hangzs. „Legato e misterioso” – „ktve s titokzatosan” – rja el Bartk az elads mdjt. Valban stt van. Csak amikor a magas fafvk beleszlnak a csendbe, a zenbl akkor derl ki, hogy a sznpadon emberek (is) vannak.
A pentaton npzenei alaphang most mr az egsz drmn vgig a vrra s vele azonos urra, a Kkszakll hercegre vonatkozik. Ez a zenei dramaturgia alapvonulata. Ezen a hangon szlal meg a herceg a darab elejn.
ttr volt Bartknak az a vllalkozsa, hogy – mint azt mr Molnr Antalnak a bemutat eladsrl rt alapos beszmolja mltatja – megjtja a magyar zens sznpadi szvegkezelst, a prozdit. Szakt az operaszvegek s fordtsok hagyomnyos, tbbnyire gpies jambusos lktetsvel, s a szveget a magyar nyelv termszetes hangslyrendje, tagolsa szerint nekelteti. Az tletet termszetesen a npdalokbl kapta. Emellett Balzs Bla vgigmen, nyolc sztagos verselsvel, egyhangsga veszlyvel is meg kellett kzdenie. Ezt tette mindjrt a herceg els mondatban, amely kt verssort nem 2x8, hanem 4x12 sztagra tagol.
Mvt Balzs Bla eredetileg Kodly Zoltnnak sznta. De ki lehetett volna fogkonyabb a tma s a m irnt, mint Bartk Bla, aki csak 3–4 vvel azeltt lte t igen slyos szemlyes vlsgknt a meg-nem-rts trtnett? me, Judit els hangjai mris az eredetileg Geyer Stefit megjelent n. Leitmotiv, a vezrmotvum lehajl, trt ngyeshangzatval felelnek a Kkszakll krdsre.
Juditot visszariasztja a vr vigasztalan sttsge; tapogatzva tjkozdik a nedves falak mentn. tjn a vrat jelent bevezet zene, az tfok npdalmotvum vltozatainak tovaksz folyondrja ksri a vonsokon. A klarint, ksbb a basszusklarint nekl, apr gesztusokban, shajokban meg-megbicsakl szlama eleven emberi jelenlt folytonossgt jelzi. Egy-egy beszrt, les kis-szekund disszonancia mr most – s ksbb is – vrt sejtet.
A zenei trtns msodik alaprtege a cselekv szerepl, Judit alakjhoz fzdik. Szemben a vr s a herceg diatonikus, npzeneien zrt zenei karaktervel, Judit zenje a sznpadiasan kifejez, heves gesztusok, a feszlt zenei hangzsok, a kromatika s a disszonancik romantikus vilgt szlaltatja meg. A jelenet fejldse megrleli Judit elhatrozst: felderti a stt vrat. Itt magasra csap gesztusainak hevessge. Klnsen less vlik a cselekmny-zene, amikor elsznja magt a vr ht zrt ajtajnak felnyitsra. Heves drmblssel kveteli a hercegtl az els ajt kinyitst, mire „mly, nehz shajts bg fel” – rja Balzs Bla a sznpadi utastsban.
A zenei cselekvnyszvs tovbbi rtege a ht ajt kpe. Mint llkpek, a zenei hangfests, a karakter-mintzs alkalmai a zeneszerz szmra. A ht ajt szimmetrijt a darab felptse gy rendezi el, hogy az els ngy ajt pronknt ll ssze kt, egyms kzt rokon egysgg. Kt kegyetlen ajt nyitja meg a sort: a knzkamr s a fegyvereshz. Az ajtk zenje Bartkot a programzene s Richard Strauss hveknt mutatja be, azzal a klnbsggel, hogy eszkzei mr egszen a sajtjai. A msodik, bartsgos ajt-pr az aranyfny kincseshz s a kkes zld rejtett kert. Az utbbiban Bartk az n. termszeti skla hvs, tiszta, tgkz hangzsvilghoz folyamodik, ismt npzenei forrsvidkrl.
Az opera szerkezeti centrumban az egsz zenekar fortissimo dr hrmashangzatai trjk flnk-szemnk el a tgas birodalom ragyog kpt: fehr fnybe bortjk a vrat. Az tdik ajt C-dr tndklse ellenttes sarka az opera tonlis szerkezetben a kezd s a befejez fisz-mollnak.
A Kkszakll most mr hiba rizn az tdik ajt fnyt. Hiba trja karjt lelsre. Juditot tbb nem lehet meglltani. Mg kt zrt ajtt lt, s addig nem nyugszik, amg azok is ki nem nylnak. Civdsuk izgatott zenje, hajszolt tempja h kpe a dinamikus cselekvny-rtegnek. Expresszv gesztusai, dinamizmusnak feszltsge hajszoljk a drmt a vgkifejlet fel. Judit kvetelsre megnylik a hatodik ajt. A knnyek tavnak vigasztalan ltvnya, remeg, fodrozd tkre trul elnk. Ismt shajt hallunk, s a vr kezd besttedni.
A legelkeseredettebb kzdelem a hetedik ajt megnyitsrt s ellen robban ki kettejk kztt. Judit vgs rveit mozgstja. Elszr afell faggatzik, hogy milyenek voltak a herceg korbbi szerelmei. A zene pratlan elevensggel rzkelteti a kegyetlen, knz vallats feszltsgt. Amikor ez sem hat, a meggyilkolt asszonyokrl szl hresztelsekkel zsarol. A herceg beltja, hogy nem mentheti meg szerelmket. tadja a hetedik kulcsot. Szrnyal, arizus magasztalssal mutatja be Juditnak eldeit: ott lnek a vr legmlyn.
Ennl Judit nem csaldhatott, nem bnhdhetett volna keservesebben: azzal, hogy behatolt a legtitkosabb rejtekbe, nincs tbb szmra visszatrs. A herceg koronval fejn, palsttal a vlln t is beksri a rgi asszonyok kz: mltt vlt. A vrra ismt sttsg borul: „s mindig is jjel lesz mr” – fejezi be a trtnetet a kkszakll herceg. Szavait a bevezet zene tfok npdal-flje ksri, ismt fisz-mollban. |