Bnk bn a cme Erkel Ferenc egyik operjnak, amelyet 1861. janur 6-n, Pesten, a Nemzeti Mzeum dsztermben (a m egy rszlete, a Tisza-parti jelenet csendlt fel koncertelads keretben) kerlt sor; a teljes m bemutatja 1861. mrcius 9-n volt a Nemzeti Sznhzban.
Szvegknyvnek rja Egressy Bni. Irodalmi elzmnye Katona Jzsef azonos cm drmja. Ez szolglt a szvegknyv alapjul.
A pontos mfaji megjellse: nagy dalm hrom felvonsban (hromfelvonsos opera)
Tbb tdolgozs kszlt belle:
- 1939. (bemutatja: 1940. mrcius 15., Budapest, Magyar Kirlyi Operahz): Rkai Nndor–Olh Gusztv–Ndasdy Klmn ksztett; a m bariton cmszerepre trtn tdolgozsa
- 1939. (bem.: 1953. mrcius 23., Budapest, Magyar llami Operahz): megalkotja Rkai Nndor–Olh Gusztv–Ndasdy Klmn; az j vltozat tenor cmszerepre trtn tdolgozsa
- 1953, az 1939-es tenorvltozat Kenessey Jen ltal vgzett tovbbi tdolgozsa
Idtartama a 2. vltozat esetben: 44,5 + 50 + 32 perc; az 1993-ban rekonstrult „eredeti” vltozat esetben pedig: 51,5 + 61 + 39 perc.
Alapvet tudnivalk
A trtns helye s ideje: II. Endre uralkodsa idejn (kzelebbrl behatrolhatan az 1205–1231 kztti idszakban) Visegrdon s a Tisza-parton.
Szereplk
- II. Endre, Magyarorszg kirlya - bariton vagy basszbariton
- Gertrd kirlyn, a felesge - mezzoszoprn
- Ott, Gertrd ccse, Berchtold merni herceg fia - lrai tenor
- Bnk bn, Magyarorszg nagyura - hstenor
- Melinda, a felesge - lrai koloratrszoprn
- Petr bn, bihari fispn - hsbariton
- Tiborc, paraszt - lrai bariton
- Biberach, kalandor lovag - basszus vagy basszbariton
- Egy kirlyi tiszt (karakter) - tenor
- Zszls – bariton
Hangszerels
Kzepes mret zenekar s krus. A tnckar lehet kis vagy kzepes, feladat csak az I. felvonsban van.
Keletkezstrtnet
A Bnk bn megzenstsnek terve elszr 1844-ben, nem sokkal a Hunyadi Lszl kedvez fogadtats bemutatja utn merlt fel Erkelben. A szvegknyv 1846–1851 kztt kszlhetett el (Egressy Bni 1851 jliusban elhunyt), a szabadsgharc esemnyei, majd annak buksa azonban htrltattk a m komponlst.
1859-re a partitra kszen llt, de a bizonytalan politikai helyzet mg nem volt alkalmas az ilyen mlyen hazafias rzelm mvek eladsra. Ezt kihasznlva Erkel folyamatosan, mg 1860-ban is csiszolta, mdostotta a partitrt.
Vgl 1861-re tztk ki az opera bemutatst. Janur 6-n, a Nemzeti Mzeum egy koncerteladsn mg csak a Tisza-parti jelenet hangzott fel, mrcius 9-n azonban a teljes mvet eladtk. A hatalmas sikert hoz premieren a vezet hazai nekesek mkdtek kzre, a cmszerepet az Eurpa-szerte nnepelt tenorista, Ellinger Jzsef, Melindt a kor hres szoprnja, Hollsy Kornlia (rszre a Hunyadi Lszl c. operba utlag rt rival kapcsolatos megjegyzst), Petrt Fredi Mihly, Gertrdot Hofbauer Zsfia, a kirlyt az olasz szrmazs Bignio Lajos nekelte.
A m els felvonsa szerepelt a budapesti Operahz megnyit dszeladsnak msorn is 1884. szeptember 27-n, a teljes opert itt elszr nhny nappal ksbb, oktber 1-jn adtk el, s azta a repertor lland darabja.
Az 1930-as vekben mind srgetbb igny tmadt az Erkel-operk felfrisstsre, a kor kvetelmnyeihez igazod tdolgozsra, s a korszerstsek f szorgalmazja az Operahz igazgatja, Radnai Mikls volt. Elsdleges okknt a sok esetben nehzkes szerkezetet, az eladsok sokhelysznes, szcenikailag nehezen megvalsthat jellegt, valamint a szveg elavult, prozdiailag sem megfelel voltt emltettk. Elsknt a Hunyadi Lszl tdolgozsra kerlt sor, majd a Bnk bn kvetkezett. Radnai idkzben bekvetkezett halla folytn a zenei kiigaztst az operahz egyik vezet karmestere, Rkai Nndor vgezte, a szerkezeti-szcenikai krdsekben trsai ezttal is Olh Gusztv s Ndasdy Klmn voltak.
A feljtst 1935. mrcius 15-re tztk ki. Ebben az idben azonban nem llt rendelkezsre a sznhznl megfelel kpessg hstenor, ezrt egyidejleg egy bariton s egy tenor cmszerepls tiratot ksztettek, s 1935-ben a baritonvltozatot mutattk be (Tiborc szerepe az tiratban basszus szlamv vlt). Az tdolgozst – ernyeinek elismerse mellett – tbb kritika is rte, elssorban a cmszerepl bariton hangv vltoztatsa miatt. Amint teht lehetsg nylt r (1953-ban), a tenor szlam tdolgozst kezdtk jtszani. Ezen a vltozaton Kenessey Jen tovbbi mdostsokat vgzett (egyik lnyeges pontja Melinda szlamnak egyszerstse volt, pl. a Tisza-parti jelenetben nekelt ribl elhagytk az kestseket s futamokat).
Az 1990-es vekben azutn Bcskai Gyrgy rekonstrulta az eredeti partitrt, aminek felhasznlsval 1993-ban teljes felvtel is kszlt a mbl.
2000-ben az tdolgozott vltozat szerkezetnek megtartsval, de nhny addig nem jtszott rszt visszalltva, vezet mvszeink (Marton va, Miller Lajos, Kiss B. Attila, Rost Andrea, Kovts Kolos s msok) kzremkdsvel filmvltozat kszlt, Ennek DVD, illetve CD vltozata 2003 nyarn kerlt forgalomba. 2002-ben a film anyagt kvetve az Operahz is feljtotta a mvet.
Cselekmny
I. felvons
II. Endre hadjratot vezetve tvol van orszgtl, a hatalmat tvolltben Bnk bn kpviseli, aki ura szilrd tmasza s tntorthatatlan hve. Mg a visegrdi vrban folyik a pazarls, a kirlyn s hvei kt kzzel herdljk a javakat, mulatsg mulatsgot kvet, a np egyre nagyobb nyomorban l. A magyar urak mind bktlenebbek, s Petr bn, a bihari fispn ll mozgalmuk ln. Haragjuk s bosszvgyuk a merniak, az orszgot kisajtt idegenek ellen irnyul. sszeeskvskbe be kvnjk vonni Bnkot is, aki hvsukra megszaktja orszgjrst, s titokban visszatr a vrba. Megismervn a bktlenek tervt, elutastja azt. Kzben Ott herceg, a kirlyn kjsvr ccse Melindra, Bnk felesgre vetette ki hljt, s aljas tervben Gertrd is tmogatja. Melinda azonban minden ostromnak, bjtatott fenyegetsnek ellenll. Ott Biberachhoz, a kalandor lovaghoz fordul segtsgrt, aki a kirlyn szmra altatt, Melinda rszre pedig „hevtport” tartalmaz vegcst nyjt t, st tanccsal is elltja hogyan, s mikor hajtsa vgre tettt.
II. felvons
Bnk az orszg nyomorn kesereg. Tprengseit egy elszr tolvajnak nzett reg paraszt szaktja flbe, akiben csakhamar egykori megmentjt, a h Tiborcot ismeri fel. Panaszradatt, keser sorst meghallva mg inkbb elkeseredik. Ekkor ri a hr, Ott terve sikerrel jrt, Melindt meggyalzta. Bnk haragja elszr felesge ellen irnyul, a vele trtnteket megismerve s az asszony zavart llapott ltva azonban rdbben a felbujt s az orszg minden nyomorrt felelss tehet kirlyn bnssgre, ezrt szobjba indul, hogy felelssgre vonja. Melindt s gyermekt Tiborcra bzva, Tisza menti vrba kldi. Gertrd s Bnk kztt heves szprbaj alakul ki, a bn a kirlyn fejre olvassa bneit. Sarokba szortott helyzetben a kirlyn trt emel az orszg ndorra. Bnk kicsavarja kezbl a trt s leszrja Gertrdot.
III. felvons
Tiborc s Melinda eljutnak a Tisza partjra. Melinda zaklatott lelke mind jobban hborog. Kzben vihar tmad, s Tiborc nem tudja megakadlyozni, hogy Melinda gyermekvel egytt a habokba ne vesse magt. A kirlyt hazatrvn a hadjratbl felesge ravatala fogadja. Bnk btran elll, s elmondja: a tettes, de brki megtette volna helyben ugyanezt, aki a szvn viseli az orszg sorst. Az orszg kt si trzsnek sarja, rpd s Bor vre, a kirly s a bn kztt csak a prviadal tehet tletet. Mr-mr sor kerl a kardok kirntsra, amikor gyszmenet rkezik, amely Melinda s gyermeke holttestt hozza. „Nincs a teremtsben vesztes ms, csak n” – engedi le megtrten karjt Bnk. A kirlynak nem kell bosszt llnia, megtette ezt helyette a sors.
rdekessgek
Az 1953-as tdolgozs prozdiaigy alaktotta t a mvet, hogy az egyszerre korszersdtt, de megrizte a 19. szzad nyelvi fordulatait.
Az opert Magyarorszgon kvl – magyar trsulatok klfldi vendgjtkt nem szmtva – mg nem adtk el. Ennek dnt oka a nem magyar anyanyelvek szmra nyaktrnek tekintett nyelvnk. A nagyrit Placido Domingo npstadionbeli koncertfellpse alkalmval – magyarul – elnekelte, s az ria s a nyomban ttanulmnyozott m annyira megtetszett a mvsznek – akirl kzismert az rtkes, de kevsb ismert mvek felkarolsa –, hogy tervbe vette az opera washingtoni bemutatst. Ez azonban klnbz, rszben az elads kltsgeinek finanszrozsval kapcsolatos okok miatt vgl is ktba esett. A cmszerepet mindenkor a legkiemelkedbb hazai tenoristk vittk diadalra, egyvalaki neve azonban szinte sszeforrt a szereppel: Simndy Jzsef (nletrajzi ihlets visszaemlkezse is a „Bnk bn elmondja” cmet kapta).
A teljessghez tartozik mg, hogy noha a m hivatalos elismerse (a Hunyadi Lszlval egytt) sohasem hinyzott, nem igazn tartozott a mindenkori „vezet krk” kedvencei kz. Podmaniczky Frigyes br, az Operahz egykori intendnsa – visszaemlkezsek szerint – egy zrtkr beszlgets alkalmval nyilvnosan el is ismerte, hogy az opert az „igazi” magyar nnepeken (pl. mrcius 15-n) fltek msorra tzni annak nemzeti volta, izz idegengyllete miatt. (gy volt ez ksbb is, pl. 1956 utn)
Operaslgerek
Az opera zenjt a magyaros vonsok, a verbunkos hats eltrbe kerlse jellemzi.
Az olaszos bel canto jelleg elemek csak nhny rszletre (pl. Bnk I. felvonsbeli romncra, vagy Bnk s Tiborc II. felvonsbeli, a fiatal Guiseppe Verdi stlusra emlkeztet kettsre) korltozdnak. A magyar jelleget erstik a hangszerels s a zenekar specilis hangszerei is: cimbalom, oboa, viola d’amore. A cimbalom alkalmazsa azrt is fontos, mert addig erre nem volt plda az operkban s a hangversenyeken. Az akkori hangszer a mainl kisebb s egyszerbb volt: nem volt sem pedlja, sem lbai. A Bnk bn-ban val szerepeltetse minden bizonnyal hozzjrult a cimbalom fejldshez s elterjedshez. A bemutatn a szerz fia jtszotta a cimbalomszlamot.
Szmos ismert rszlete kzl az albbiak rdemelnek kiemelst:
- „Ha frfi lelkedet, egy nre feltevd” – Petr bordala, I. felv.
- „Lett volna vak e szem” / „Melinda, te gi nv” – Bnk recitativja s romnca, I. felv.
- „Mint szmztt, ki vndorol” / „Hazm, hazm” – Bnk (nagy)rija, II. felv.
- „Nagyr! Bnk, j napot” – Tiborc s Bnk kettse, II. felv.
- „lj meg engemet, Bnk” – Melinda rija, II. felv.
- „Hol van fehr homlokod liljom virga” – Bnk s Melinda kettse, II. felv.
- „Bnk bn! Te itt” / „Magyar hazmnak falvait bejrtam” – Gertrd s Bnk kettse, II. felv.
- „lt egyszer rgen kt kis madr” – Tisza-parti jelenet, Melinda rija, III. felv.
- „Szz hs csatn, kzdttem n” – a kirly rija, III. felv.
Felvtelek
Az eredeti partitra rekonstrukcija alapjn kszlt felvtel
(rszben azonban – pl. Bnk nagyrijban – Ndasdy Klmn szvegvel)
Kzremkdik a Budapesti Szimfonikus Zenekar s a Magyar Fesztivlkrus, veznyel: Oberfrank Gza. A felvtel helye s ideje: Budapest, Olasz Intzet, 1993. szeptember. A kiads ve: 1993. Alpha Line Records ALR 005-07, 3 CD, DDD, Stereo.
Az 1935-s tdolgozs alapjn kszlt, tenor cmszerepls vltozat
Az utbbi idk hazai eladsi gyakorlata ltal is kvetett vltozat.
Kzremkdik a Filharmniai Trsasg Zenekara s a Magyar llami Operahz Krusa, veznyel: Ferencsik Jnos. A felvtel helye s ideje: Budapest, 1969. A kiads ve LP-n: 1969, CD-n: 1994. Hungaroton HCD 11376-77, 2 CD, ADD, Stereo.
Filmvltozat
Az elz zenei anyagval lnyegben egyez, Kel Csaba rendezte filmvltozat (2002) hanganyagt megjelentettk hanghordozkon is
Kzremkdik a Magyar Millennium Zenekara s a Magyar Nemzeti nekkar, veznyel: Pl Tams. A felvtel helye s ideje: Budapest, 2002. A kiads ve CD-n: 2003. Teldec 0927-44606-2, 2 CD, DDD, Stereo.
A felvtel 2003. vgn DVD-n is kiadsra kerlt. A filmvltozatot kveten a rendez az opert a Magyar llami Operahzban is sznpadra lltotta 2002-ben, a m esedkes feljtsa alkalmval.
|