Sarolta Gza nagyfejedelem felesge, az erdlyi Gyula lenya, Szent Istvn anyja, Anonymus szerint Thtm (Ttny) ddunokja. Szletsnek s hallnak krlmnyeit nem ismerjk. Gyermekei szletsi idejbl kvetkeztetve, szletsi idejt a 950-es vek msodik felre szoks tenni. Nevt a Sarold, Sarud, Sarrd helynevek rzik, ahol szllshelyei lehettek.
Szrmazsa
Az erdlyi gyulk csaldfja Anonymus szerint
Sarolta annak a Gyulnak a lenya, aki 950 utn keleti rtus szerint keresztny hitre trt. Biznci forrsbl (Szklitzsz) tudjuk, hogy kevssel Termacsu s Bulcs biznci kvetjrsa utn az erdlyi gyula szintn Bizncba ment, ott megkeresztelkedett s magval vitt egy Hierotheosz nev szerzetest, akit elzleg „Turkia”, azaz Magyarorszg pspkv szenteltek. Ennek alapjn teht az els magyarorszgi trt-pspksg keleti rtus szerint lteslt s fellltsa Sarolta apjnak, az erdlyi Gyulnak nevhez fzdik[1]. Bizonyos teht, hogy Sarolta is keleti rtus szerint megkeresztelkedett.
Az egykor bajor vknyv viszont a lzad kisebb Gyulrl, mint a testvrrl beszl - azaz nem, mint Anonymous, az unokatestvrrl -, ugyangy Istvn lzad nagybtyjrl beszl Thietmar, aki nevt is megadja Prokuj alakban. Ebben az uj a rgi magyarban szlv eredet nagybcsi jelents sz van, teht Sarolt testvre Prok lehetett, akinek nevt valsznleg a Parajd, Pard helynevek riztk meg.
lete
Gza 970 tjn vette felesgl Saroltot. A kutatk tbbsge erre az idszakra teszi Gza nagyfejedelemsgnek kezdett, de valjban ebben a krdsben – forrsok hinyban – becslsre vagyunk utalva. Ez azt is jelenti, hogy nem tudjuk, hogy Gza felesgnek kivlasztsa Gza vagy Taksony politikjnak eredmnye. Bizonyos azonban, hogy a magyar vezets mr ekkor tisztban volt a dinasztikus hzassgi politika jelentsgvel, gy mindenkppen figyelemre mlt az a tny, hogy Gza felesge – mai szemmel nzve – belfldi elkel csaldjbl kerlt ki. Ez csak gy magyarzhat, hogy a 10. szzad msodik felben mr akkora volt az egyes orszgrszek klnllsa, hogy Taksony, vagy Gza orszgrszbl nzve az erdlyi gyulk orszgrsze mr szinte „klfldnek” szmtott[2]. Felteheten Gza a hzassg rvn prblta befolyst nvelni a Krpt-medence keleti felben. A valsgban nem ez trtnt, nem Gznak sikerlt teret nyerni Gyula orszgrszben, hanem Sarolta hozta el a biznci keresztnysget a Dunntlra[3].
Gza orszgrszben a 970-es vek elejn lendletesen indult nyugati trts csakhamar albbhagyott, majd kifulladt. 973. mjus 7-n meghalt a magyar trtst fontosnak tart I. (Nagy) Ott csszr. Utdai, II. Ott, illetve a III. Ott helyett kormnyz Teophano anyacsszrn nem fordtottak figyelmet a magyarokra. A Gzt megkeresztel Brn pspk s Pilgrim passaui pspk trtpapjai elhagytk az orszgot, s nem sokkal ksbb Querfurti Brn krnikjbl rteslhetnk, hogy Magyarorszgon Sarolta, ki „az egsz orszgot egy frfi kezvel tartotta hatalmban”, vezetse alatt a keresztny hit „pognysggal vegylt” s „rosszabb kezdett lenni a barbrsgnl ez a ttlen bgyadt keresztnysg”. Nagyon valszn, hogy az elfogult krniks a fejedelemasszony ksretben rkezett grg trtpapok tevkenysgrl rt ilyen lenzen. Tny, hogy Gza fejedelemsge alatt 995-ig nem lteslt sem helyhez kttt pspksg, sem bencs monostor a Dunntlon. Ezzel szemben nagyon valszn, hogy Sarolta kezdemnyezsre jtt ltre az ortodox veszprmvlgyi apcakolostor[4].
Mutatnak nyomok arra, hogy Sarolt nem sajt kezdemnyezsre terjesztette a keleti rtus keresztnysget, hanem biznci llami segtsggel. Ebben az idszakban azonban a Biznci Birodalomnak bels problmkkal kellett megkzdeni, gy vgl a keleti rtus egyhznak nem sikerlt megvetnie lbt Gza orszgban.
A fejedelemasszony frfias, hatrozott jellemrl tbb korabeli forrsbl is rteslhetnk. Merseburgi Thietmar krnikja szerint Sarolta „mrtktelenl ivott”, a lovat „katona mdjra lte meg” s „egy embert hirtelen haragjban […] meglt.” Ezek az rteslsek – ha figyelembe vesszk is a nyilvnval tlzsokat – nem egy jtatos fejedelemasszony kpt vettik elnk. Nagyon valszn, hogy a 90-es vekre az orszg irnytsa a mr megregedett Gza fejedelem kezbl Sarolta kezbe csszott t.
A kzpkori magyar krnikk szerint Gza halla utn Koppny felesgl kvnta venni Saroltt (levirtus). Koppny legyzse utn Sarolta tovbbi sorsrl semmilyen informcink nincs.
Istvn kirly szletse. Miniatra a
Kpes Krnikbl. A kpen Sarolta aranykoront vesz t
Szent Istvn vrtantl. A legenda szerint Szent Istvn vrtan jvendlte meg Saroltnak hogy fia fog szletni, „
akinek e nemzetsgben elszr jr korona”.
Gyermekei
Gza s Sarolta frigyt bsges gyermeklds ksrte. Hrom leny s egy figyermekkrl bizonyosan tudunk A szakirodalomban sokszor Gza lenynak tekintik Vitz Boleszlv, lengyel fejedelem msodik felesgt, az errl szl forrs azonban csak annyit kzl, hogy Boleszlv felesge Magyarorszgrl szrmazott. Boleszlv 989-ben eltasztotta magtl magyar felesgt is, aki ekkor Bezprym nev gyermekvel Magyarorszgra kltztt. Bezprym 1031 tjn rvid idre lengyel fejedelem lett. Bizonyosan Gza s Sarolta lenya volt az a magyar hercegn, aki Gavril Radomir, bolgr trnrks felesge lett. 997 tjn is hazatrt s Magyarorszgon szlte meg fit, Deljn Ptert, akibl utbb rvid idre bolgr cr lett. A gyermekek sorban 980 tjn Vajk, a ksbbi Szent Istvn kvetkezett. Sarolta s Szent Istvn ksbbi viszonyrl semmit nem tudunk. Az bizonyos, hogy a hrom Istvn-legenda kzl egyik sem emlti Sarolta nevt. Gza s Sarolt kt ksn, 990 utn szletett lenynak a kihzastsa mr fiuk, Istvn politikai cljait szolglta.
Gza fejedelem msodik felesge
A magyar krnikk mindegyike szerint Gza nagyfejedelem felesge s gy Szent Istvn anyja Sarolta volt. Lengyel forrsokban azonban tallhat olyan rtesls, hogy Gza Lengyelorszgbl kapott felesget. Magyarzatknt felvetdtt, hogy Gznak kt felesge volt s a kett kzl az els, a lengyel szrmazs volt Szent Istvn anyja. Padnyi Viktor trtnsz ennek bizonytsra a lengyel ktfkn kvl a kvetkez rveket hozta fel:
- Gza els kt lenynak s utols kt lenynak szletse kztt feltnen sok id telt el
- A Saroltrl a 990-es vekben szl lersok nem illenek egy felteheten negyvent-tvent v krli fejedelemasszonyra
- Nehezen kpzelhet el, hogy Koppny egy ilyen letkor asszonyt kvnt felesgl venni, hiszen a fejedelemsg elnyersnek nem volt felttele a Saroltval val hzassg.
Az rveket a kutatk tbbsge nem tallta meggyznek, gy a mai magyar trtnelemtudomny egysgesen lltja, hogy Szent Istvn anyja az erdlyi Gyula lenya, Sarolta volt.
Jegyzetek
- ^ Egy msik forrsbl, arrl rteslhetnk, hogy Gyula a keresztsgben az Istvn nevet nyerte.
- ^ Ezt altmasztja az is, hogy egy klfldi forrs az erdlyi gyult egyenesen kirlynak nevezi: „Istvn magyar kirly sereggel ment anyai nagybtyja, Gyula kirly ellen.”
- ^ Arra azonban semmi jel nem mutat, hogy az erdlyi Gyulnak – kihasznlva Bizncban szerzett elssgt – orszgegyest tervei lettek volna.
- ^ A grg nyelv, veszprmvlgyi alaptlevelet a kutatk hossz ideig Szent Istvn korinak tartottk. Az alaptolevl bevezetje („n, Istvn […] egsz Hungria kirlya […] ltestettem […] a szentsges Istenanya veszprmi, rseki monostort […] a magam, nm s gyermekeim […] lelki dvrt”) azonban nehezen rtelmezhet Szent Istvnra, mivel biznci rtus kolostor alaptsrl van sz. Mivel Gza nagyfejedelem keresztny neve is Istvn volt, ma mr inkbb az az elfogadott, hogy a kolostort Gza nagyfejedelem alaptotta Sarolta kezdemnyezsre.
Sarolta alakja a mvszetben
Erkel Ferenc 1862-ben opert komponlt Sarolta cmmel, melyet ksbb Vaszy Viktor s Romhnyi Jzsef tdolgoztk.