A csodlatos mandarin Bartk Bla op. 19-es balettzenje, amit a szerz csak „egyfelvonsos pantomimnak” nevezett (Sz 73, BB 82).
Bartk 1917-ben egy folyiratban bukkant r Lengyel Menyhrt trtnetre (amely eredetileg a Gyagilev-balett szmra kszlt 1912-ben), s az ezt kvet vben rta meg balettjt.
Egy 1919-es beszlgetsben a Csodlatos mandarin ltala "csodlatosan szpnek" titullt cselekmnyt Bartk kvetkezkppen fogalmazza meg: „Egy apacstanyn hrom apacs knyszert egy fiatal lenyt, hogy csbtson fel frfiakat maghoz, akiket k aztn kirabolnak. Az els egy szegny legny, a msodik sem klnb, de a harmadik egy gazdag knai. A fogs j, a leny tnccal mulattatja, s a mandarinban felbred a vgy, a szerelem hevesen fellobban benne, de a leny irtzik tle. Az apacsok megtmadjk, kifosztjk, a dunyhba fojtjk, karddal szrjk keresztl, majd felakasztjk, mindhiba, a mandarinnal nem brnak, szerelmes s vgyakoz szemekkel nz a lenyra. Az asszonyi invenci segt, a leny eleget tesz a mandarin kvnsgnak, mire az holtan, lettelenl terl el.” Bartk szmra nem a nyersen realista trtnet volt fontos, hanem a benne rejl humnum: a nagyvrosi lt, a mindennapi let ltal elnyomott emberi llek szenvedse, s e szenveds megvltsa, mely csak a szerelemben lehetsges.
Az trtnet elolvasshoz kpest nhny hnapon bell a kompozci egyes rszletei kszen lltak. A tnyleges komponlst csak 1918 szn kezdte meg Bartk, s br 1919 mjusra befejezi a mvet, a hangszerelssel csak 1924-re vgez.
A mvet 1926-ban, Klnben mutattk be emlkezetes botrny mellett. A hatsg s kzvlemny felhborodott tiltakozsa kvette az „erklcstelen” darab ellen. Ezt az idegenkedst a szvegknyv akkortjt szokatlanul kemny szkimondsa ppgy kivlthatta, mint a zene ezzel adekvt kesersge, lessge. Kln fpolgrmestere, Konrad Adenauer amgy feltehetleg nem a klns harsonallsok, hanem az orgazmus nylt szni bemutatsa miatt tiltotta be a premiert kvet eladsokat. Magyarorszgi bemutatjra csak 1945-ben, Bartk halla utn kerlt sor.
A sors irnija, hogy a Mandarin Bartk egyik legkedvesebb mve volt, s ms mveit httrbe szortva szorgalmazta eladst.
A tncjtkbl Bartk zenekari szvitet ksztett, ennek zenje a trtnst csak a hajszig kveti nyomon. A szvitet 1928-ban a Budapesti Filharmonikusok mutattk be.
Ebben a mben a tonlis ktttsgek all felszabadtott disszonancia teljes mrtkben a kifejezs szolglatban ll. Van benne sok hangszerelsi jdonsg is:
|