Mozart, Wolfgang Amadeus Zeneszerz
Tbb mint hatszz alkotst alig hrom vtized alatt komponlta. Ez id alatt kellett bejrnia a fejldsnek szinte felmrhetetlen tjt a kor zenei kznyelvnek hibtlan elsajttstl a gniusz sajtos megnyilatkozsnak egyedi kifejezsmdjig; a salzburgi szolglat biztonsgos, de megalz korltaitl a nem kevsb megalz anyagi viszontagsgokkal teli bcsi „szabad” mvszplyig; a glns rokok stlustl a tuds kontrapunktikig; valsgosan s jelkpesen eljutni Johann Christian Bachtl Johann Sebastian Bachig!
1756. janur 27-n szletett Salzburgban. A legends csodagyermek korai veinek legjelentsebb szemlyisge, mestere, az apa Leopold Mozart, aki maga is kivl muzsikus, hegedpedaggus. ismeri fel idejekorn a kisfi zsenialitst, amelyet szakszer irnytsval. szigorval s nem utols sorban gyakorlati rzkvel a rendszeres zenei diszciplina s ugyanakkor a kellen propaglt nemzetkzi karrier ketts vgnyra terel. 1762-ben Mnchenben, Linzben s Bcsben szerepel a csodagyermek; uralkodk kegynek irigyelt rszese, a hlgyek ddelgetett kedvence, a trsasg divatos apr hse. A kvetkez vben Prizsban mutatkozik be, majd Londonba ltogat a vllalkoz szellem csald. Itt alakul ki Mozart s Johann Christian Bach emberi s mvszi szempontbl egyformn mly kapcsolata.
A nagyszabs utazs 1766-ban r vget, amikor Nmetalfldn keresztl Salzburgba tr haza Mozart, hogy alapos tanulmnyokkal mlytse zenei ismereteit, s nhny alkalmi konpozcival a hercegrsek eltt is tansgot tegyen fejldsrl. A kvetkez kirnduls sznhelye Bcs, idpontja 1768. Itt operarssal ksrletezik (La finta semplice, K 51) s bemutatsra kerl Bastien s Bastienne (K 50) cm psztorjtka. Bcsi tartzkodsa alatt kt szimfnit is komponl (K 45 s 48). Salzburgba visszatrve a hercegrsek koncertmesterr nevezi ki, az apa azonban jabb utazst kszt el szmra: els itliai tjt (1770-71), amit — rvid salzburgi tartzkods utn — hamarosan egy msodik (1771), majd egy harmadik kvet (1772-73). Ezeknek az utaknak risi mvszi jelentsge korntsem merl ki olyan — br fontos — kls esemnyekben, mint Padre Martini lecki, a bolognai Filharmonikus Akadmia kitntet tagsga vagy a klnfle operarsra val megbzsok. Az ifj Mozartot itt egy letre szl benyomsok rik, megismerkedik az olasz komoly- s vgopera stlusval, az nekhang kezelsvel, a voklis polifnia trvnyeivel s a hangszerels technikjval. Mire Salzburgba visszatr, mr mindennek flnyes birtokban rja meg els zongoraversenyt (K 175), ngy szimfnijt (K 183, 200, 201, 202) — amelyek kztt mr olyan mesterm is szletik, mint a „kis” g-moll szimfnia — zongoraszontit s a Thamos cm drma ksrzenjt, amely a Varzsfuvola elfutra. 1775-ben nagy sikerrel hozzk sznre Mnchenben La finta giardiniera (Az lruhs kertszleny, K 196) cm operjt. Salzburgban azonban egyre nehezebben viseli el Hieronymus rsek udvarnak provincilis lgkrt, merev s knyszer fegyelmt. jabb klfldi tjra anyja ksretben indul el 1777-ben. Az t vgclja ismt a francia fvros, kzbees llomsn, Mannheimben azonban hosszabb idt tlt Mozart, rszben a kivl mannheimi muzsikusok s a vros ihlet hats zenei lete marasztalja, rszben Aloysia Weber nekesn, akinek kegyt hiba prblja elnyerni. Mozart s anyja 1778 mrciusban rnek Prizsba, ez alkalommal azonban a csodagyermek varzsa mr szertefoszlott, az rvnyeslni vgy tehetsges fiatal muzsikus pedig nem jelent szenzcit a francik szmra. A kzvlemnyt Gluck s Piccinni prthveinek harca foglalkoztatja. Mozartra alig figyel fel valaki. A hibaval prblkozsok megalztatsait megrendt csaps tetzi: z desanya halla. A „prizsi” szimfnin (K 297), a Noverre szmra komponlt Les petits riens cm balettzenn (K 299b), valamint szmos zongoradarabon (kzttk a baljs hangulat a-moll szontn, K 310) kvl egyetlen szp emlket visz haza magval Prizsbl: a Johann Christian Bachhal val ismtelt tallkozst. De hazatrse sorn tba ejti Mnchent, hogy az idkzben ott megtelepedett Weber csaldot megltogassa, s itt mg az Aloysival val vgs szakts keser pohart is ki kell rtenie a huszonkt esztends Mozartnak. Az 1779—80-as vet Salzburgban tlti, majd 1781-ben a mncheni karnevlra megrja Idomeneo cm operjt. Mg ugyanebben az esztendben vgleg leszmol a salzburgi szolglattal, Bcsben telepszik le, jra felveszi a kapcsolatot a Weber-csalddal, esztend mltn hzassgot kt Constanze Weberrel, s befejezi a Szktets a szerjbl cm opert.
A kvetkez idszak a konszolidci: Mozart megksrli, hogy mint szabadon alkot zeneszerz, mvei tiszteletdjbl, koncertezsbl s tantsbl ljen meg. E hrmas funkcijnak nagyszer eredmnye zongoraversenyeinek ragyog sorozata, amelyet nyilvnos hangversenyein („akadmiin”) maga mutatott be. De ez az j korszak jelenti egyben a „glns” stlussal val vgs leszmolst is az ekkortjt lmnyszeren felfedezett s behatan tanulmnyozott „tuds” stlus javra. Johann Sebastian Bach nhny mvnek megismerse revelciszeren hat Mozartra, s ksei, rett kompozciin ez a hats jelentsgteljesen mutatkozik meg. Egy idben az uralkod, II. Jzsef is mutat nmi jakaratot irnyban, megbzst kap a Schnbrunnban rendezend nnepsgen bemutatsra sznt Szinigazgat (K 486) c. rvid vgopera komponlsra, st, a szvegr Lorenzo da Ponte kzbenjrsra azt is megengedi a csszr, hogy Beaumarchais hrhedt Figaro lakodalma cm komdijbl olasz nyelv vgopert rjon. Mindkt bemutat 1786-ban zajlik le. A Figaro (K 492) Prgban is sznre kerl, s risi sikere nyomn Mozart az ottani olasz operatrsulattl jabb vgoperra kap megrendelst: a Don Giovanni (K 527) cm — ugyancsak Da Ponte librettjra kszlt — „jtkos drma” e megrendelsnek ksznheti ltrejttt. 1788-ban Mozart jabb barokk zenei lmnyekkel gazdagodik: Van Swieten br oratrium-eladsai szmra Hndel tbb mvt kszti el, szksg szerint a hangszerelsen is mdostva. Utols, nagyszer szimfnii is ebben az vben rdnak, a zeneszerz anyagi helyzete azonban vltozatlanul labilis, olykor ktsgbeejt, s br a csszr kinevezi kamaramuzsikusnak, Mozart letkrlmnyein ez mit sem javt. A kvetkez vben, nmetorszgi krtja sorn eljut Lipcsbe, ahol Bach tantvnya a „Singet dem Herrn” motetta eladsval jra felbreszti rdekldst Bach zenje irnt. Bcsbe visszatrve ismt ellepik az anyagi gondok, felesgnek szntelen gyenglkedse; az a remnysugr, amit II. Jzsef jabb operai megbzsa megcsillant (a da Ponte szvegknyvre rt Cosi fan tutte), a csszr hallval mindrkre szertefoszlik, mivel utda, II. Lipt nem rajong a zenrt. Ktsgbeesett helyzetben elfogadja Schikaneder sznigazgat ajnlatt egy ltvnyos fantasztikus mesejtk komponlsra, amely a klvrosi sznhz kznsgt vonzan, s amelynek szvegt maga a vllalkoz szellem, sokoldal Schikaneder rn. Ez a ltvnyos, hatsos – s valban nagysiker – mesejtk a Varzsfuvola (K 620), amelynek eladsain Mozart mg utoljra lvezheti a – mint maga rja egyik levelben – „csendes siker” melenget napfnyt. A kvetkez megbzs mr baljs krlmnyek kztt kri fel a zeneszerzt egy gyszmise komponlsra, amelynek sorn Mozart nemegyszer rzi, hogy a maga temetsre r ksrzent: ez a m a d-moll Requiem, amely sajnos hallos betegsge miatt befejezetlen maradt (a Lacrymosa-ttel kzepe utni rszt ksbb tantvnya, Sssmayer fejezte be). Mozart 1791. december 5-n hunyt el Bcsben, hamvait jeltelen srba temettk. |