A fbl faragott kirlyfi (op. 13, BB 74) cm egyfelvonsos tncjtk Bartk Bla msodik sznpadi mve, nhny vvel a Kkszakll herceg vra cm opera utn (miutn a Liptvrosi Kaszin operaplyzatnak brlbizottsga 1911-ben jtszhatatlannak tlte s visszautastotta), az els vilghbor idejn (1914—1916-ban) kszlt. Bemutatjt 1917-ben a Budapesti Operahzban Egisto Tango veznyelte, Bnffy Mikls dszleteivel s Balzs Bla rendezsben.
Ez a m tncjtk, s — akrcsak az opera — Balzs Bla szvegre kszlt. A fbl faragott kirlyfi mg 1912-ben jelent meg a Nyugatban, s az r visszaemlkezse szerint az j szvegknyv elksztsre maga Bartk krte. A zeneszerz mindenesetre 1914 prilisban kezdte a tncjtkot komponlni.
Trtnet
A reggeli napstsben a Kirlykisasszony lpdel ki vrbl s gondtalanul jtszadozik az erd szln. A szomszd vrbl a Kirlyfi jn el, vilglts cljbl. A Tndr visszaparancsolja a Kirlykisasszonyt s gy megakadlyozza a kt msik szerepl tallkozst. m a Kirlyfi az ablakon t megpillantja a lenyt s szerelmes lesz bel. Ez adja a m alapkonfliktust.
A Tndr parancsra a fellzad termszet nem engedi, hogy a Kirlyfi a Kirlykisasszonyhoz jusson. m a Kirlyfi szerencssen jut t az ntudatra bred erd s a medrbl kilp patak kpezte akadlyon s jbl tallkozhat a lennyal. Bbot kszt, amellyel kicsalogatja a Kirlykisasszonyt vrbl.
m a Kirlykisasszony az igazi Kirlyfit figyelemre se mltatja, hanem inkbb a Tndr ltal megeleventett bbbal tncol. A bnatos Kirlyfi a termszetben nyer vigasztalst. A Tndr virgpalstot, virgkoront ad r. Az erd kirlyaknt visszatr ifjt a Kirlykisasszony most szvesen fogadn, annl is inkbb, minthogy a fbl faragott kirlyfi egyre nehzkesebben mozog, vgl jbl lettelen fadarabb vlik.
m az igazi Kirlyfi elfordul a Kirlykisasszonytl, akinek ezutn az erd is tjt llja. A Kirlykisasszony pedig nem kpes thatolni a fk srjn. Ktsgbeess s szgyen vegyl rzseiben; eldobja kirlyi kessgeit s levgja hajt. A Kirlyfi ekkor maghoz vonja s egytt elindulnak, mikzben krlttk elcsendesedik a termszet.
Zene
A muzsika hangjn elrad a magyar npdal tisztasga s desge, de felismerhetjk benne a szenvedlynek azt a vallomsos-szemlyes tnust is, amely mr a Kkszakll zenjben megszlalt.
Bartk zenje hrom f szakaszra tagolja ezt a trtnetet. Errl maga a szerz gy nyilatkozott: "Az els rsz a kirlykisasszony s a fabb tncnak befejezsig terjed. A msodik, amely az elsnl jval nyugodtabb, tipikusan kzpttel jelleg, s a fabb jra val megjelensig tart. A harmadik rsz tulajdonkppen megismtlse az elsnek, de az els rsz tagozdsnak fordtott sorrendjvel, amit a szveg termszetszerleg megkvetel."
A npzene egyrtelmen vilgos krvonalaival rajzolja meg Bartk a tncjtk szereplit, a termszetet pedig megkap kltszettel brzolja.
Wagnerre visszautal romantikus termszet- s llekzenk, a korabeli kzp-eurpai komponistkra oly jellemz groteszk s ironikus hangvtel (fabb), msfell a mesei hang megalapozst szolgl npdalszer meldik (pataktnc, botfarags) az 1900-as vek elejei "nemzeti szecesszis" stlusra val utals.
Szvitek
Bartk a hangversenyszer eladsok szmra utbb egy Szvitet, illetve egy Kis szvitet lltott ssze az egyfelvonsos tncjtk zenjbl.
A tncjtk zenjbl kszlt zenekari szvit 1931-ben hangzott fel elszr Budapesten. |