Schubert, Franz Zeneszerz
Bcs klvrosban, Lichtenthalban szletett 1797. janur 31-n, apja tant volt. A muziklis csald tagjai tevkenyen hozzjrultak a rendkvl tehetsges gyermek zenei kikpzshez: apja hegedre, btyja zongorra tantotta, s hzi vonsngyeskben hamarosan jtszotta a brcsaszlamot. Hatves korban kezdett komponlni, tizenegy vesen a bcsi „Sngerknaben” udvari nekkar tagja lett. Hrom esztendn t Salieri volt a mestere. 1814-ben fejezte be els operjt (Des Teufels Lustschloss), ugyanebben az vben apja mell kerlt tantnak, hogy ilymdon elkerlje a katonai szolglatot. Ngy v mlva bcst mondott ennek a fraszt s szmra terhes hivatalnak, s megprblt „szabad” mvszknt meglni — j letmdja azonban sok megprbltatst, nlklzst hozott szmra. Idnknt raadsbl tengdtt, kt zben Magyarorszgon is mkdtt, 1818 s 1824 nyarn Esterhzy grf zselizi kastlyban a csald lenyait tantotta zongorzni. Tbb zben tett ausztriai hangverversenykrutakat Vogl operanekessel, aki dalait sikerre vitte. Barti kre, a benssges hzi muzsiklsok s kedlyes „schubertidk” ihlet, lelkes kznsge ptolta szmra az igazi nagykznsget, amelyhez letben tulajdonkppen soha nem jutottak el alkotsai; nem volt j zletember, s a haszonles kiadk csak ritkn vllalkoztak mvei megjelentetsre. Ez lett a sorsa sznpadi mveinek, de sikertelenek maradtak egyb prblkozsai is, amelyek klnfle karmesteri llsok elnyersre irnyultak. Egyetlen nll szerzi estjt mr slyos betegen rendezte meg 1828 tavaszn. Ugyanez v november 18-n meghalt, anlkl, hogy kortrsai felismertk volna mvszetnek igazi jelentsgt.
Az utkor is hossz ideig hamis kpet rztt errl a mvszetrl: a kztudatban egyre az a Schubert lt, akit mintegy hatszz dalnak elenysz tredkbl, azoknak is inkbb seklyes tiratai rvn ismert a zenehallgatk szles kre, s fknt az, akinek npszer meldiibl a Hrom a kislny cm, hamis Schubert-portrt rajzol operettet utbb sszelltottk. Ennek a biedermeier rzelmessg, idillikusan brndos Schubertnek a kpt kzkelet rzkarcok hatsosan brzoltk a „Schubertidk” kedlyes krben, s ez a kp tlontl sokig — gyszlvn egszen napjainkig — elhomlyostotta annak a Schubertnek a vonsait, aki az Erlkniget tizennyolc ves fvel megzenstette, s aki mvszi testamentumaknt a Winterreise monumentlis dalsorozatt hagyta renk; az desks operett tlsgosan ismert lett ahhoz kpest, hogy milyen kevesen ismertk a „nagy” C-dr szimfnit s a posztumusz B-dr zongoraszontt!
Schubertet a paradoxonnak tn „klasszikus romantikus” jelzvel illeti az elemz zenetrtnet, mivel mvszete Mozart s Beethoven alkotsnak tudatos folytatsa, s mondanivalja a klasszikus formk kereteibe illeszkedik. Ami romantikuss teszi, az a hangzs ignyn, a hangzs szpsgnek valsggal fizikai vgyn tl a vndorls lland attitdje — ennek termszetes velejrival, a tj szeretetvel s a tvoli otthon nosztalgijval, a kzssgbl kirekesztett vndor magnynak gytr fjdalmval. Mindez a Szent Szvetsg Bcsnek krlmnyei kztt rthet letrzse az olyan mvsznek, akiben tettreksz elszntsg s er hjn csak a szabadsg nosztalgija van meg. Ezek a tulajdonsgok jellik ki Schubert mvszetnek hatrait, de e hatrokon bell zenjnek intenzitsa, rzelmi teltettsge, kifejez ereje, atmoszfra teremt varzsa pratlan. ltalban a parttalan lmodozs birodalmban otthonosabb, mint a kemny markols, konciz szerkeszts terletn, de lmai egy vilg teljessgt trjk a hallgat el s olykor a vgtelent is megsejtetik.
|